Slovník pojmů

Autoalarm

Elektronické zabezpečení automobilu s různou úrovní kvality a ochranných funkcí. Technicky nejkvalitnější jsou lokalizační systémy na principu technologie GPS/GSM, které jediné dokážou skutečně vozidlo střežit a ochránit.

Aktivní střežení vozidla

Představuje on-line hlídání auta a jeho zajištění pracovištěm PCO bez nutnosti požadavku ze strany majitele vozidla. O pokusu o odcizení se dozví pracoviště PCO dříve než majitel a může včas zahájit sledování auta.

Pasivní střežení vozidla

Umožňuje sledování auta a jeho zajištění pracovištěm PCO na základě požadavku ze strany majitele vozidla. Bez požadavku majitele vozidla není vozidlo sledováno ani lokalizováno a zajištěno.

GPS - Global Positioning System

Global Positioning System je původem vojenský navigační systém provozovaný Ministerstvem obrany USA. Systém dokáže, za pomoci signálů ze satelitů, určit pozici kdekoli na zemi s přesností několika metrů. Dnes má řadu využití i mimo armádu, např. při střežení, sledování a ochraně automobilů.

GSM

Globální systém pro mobilní komunikaci je nejrozšířenější standard pro mobilní telefony a mobilní komunikaci. Vyspělá zabezpečovací zařízení systém používají pro komunikaci s majitelem vozidla a s pultem centralizované ochrany (PCO).

PCO - Pult Centralizované Ochrany

Pult centralizované ochrany je pracoviště bezpečnostní agentury nebo policie, které trvale a nepřetržitě dohlíží nad střeženými vozidly. V případě pokusu o odcizení organizuje PCO okamžité sledování pohybu vozidla, jeho zajištění a vrácení majiteli.

Sleva pojištění

Pojišťovny podporují kvalitní autoalarmy a zabezpečení aut slevami na pojistném. V případě satelitních systému GPS/GSM mohou tyto slevy přesáhnout i 20% z plateb havarijního pojištění. Navíc např. pojišťovna UNIQA zavedla princip slev podle ročně najetých kilometrů (pay per use). To znamená další finanční výhodu pro méně jezdící řidiče.