Na úvod je potřeba říci, že jízda s vozidlem bez platné technické kontroly (STK) je velký hazard už jen proto, že takové auto nemusí být technicky zcela v pořádku a může vykazovat nebezpečné závady. Samozřejmě se ale může stát pouze to, že jste na pravidelnou prohlídku zapomněli. Co vám tedy hrozí? 

Jízda s propadlou STK

Pokud jezdíte s vozidlem, které má propadlou technickou kontrolu, tzn. již uplynula obvykle dvouletá lhůta od poslední STK, hrozí vám pokuta 1 500 Kč až 2 500 Kč. To ovšem platí pouze v případě, že je vozidlo technicky v pořádku a je způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Pokud policejní hlídka zjistí, že vozidlo vykazuje závady nebezpečné pro ostatní účastníky provozu, pokuta může být výrazně vyšší. 

Vše o délkách platnosti STK naleznete v samostatném článku. 

Jízda s technicky nezpůsobilým vozidlem

Máte-li propadlou STK a zároveň vykazuje auto nebezpečné závady, případný postih už může být výrazně tvrdší. Mezi nebezpečné závady ohrožující ostatní účastníky provozu se řadí například: 

  • Nesvítí-li potkávací nebo brzdové nebo zadní obrysové světlo alespoň na straně přivrácené do středu vozovky.

  • Nelze-li přepnout dálková světla na potkávací.

  • Způsobují-li světlomety oslnění.

  • Prasklé nebo poškozené čelní sklo ve stírané ploše o velikosti větší než 20 mm.

  • Zatemnění čelního skla na propustnost zjevně nižší než 75 % nebo zatemnění předního bočního skla na propustnost zjevně nižší než 70 %.

  • Netěsnost nebo neúplnost výfukového potrubí nebo zjevný zásah do tohoto potrubí mající vliv na vnější hluk vozidla.

  • Poškození nebo deformace karoserie nebo podvozku, včetně řízení a brzd, které může bezprostředně ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

  • Unikání paliva, oleje nebo mazacích tuků.

  • Je-li hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů menší než 1,6 mm u vozidel všech kategorií a u mopedů menší než 1,0 mm.

  • Jsou-li namontovány pneumatiky různého rozměru na téže nápravě.

  • Jsou-li na vozidle závady na brzdovém systému, které znemožňují nebo by mohly znemožnit účinně zastavit vozidlo.

Vykazuje-li vozidlo jednu nebo více výše uvedených závad (které jsou detailně popsány v §36 vyhlášky č. 341/2002 Sb.), může policie či správní orgán sáhnout po přísnějších trestech - pokutě 5 000 Kč až 10 000 Kč a zákaz řízení od 6 do 12 měsíců.

Propadlá STK a pojištění vozidla

Co se stane, když způsobím nehodu s vozidlem, které nemá platnou STK? V takovém případě má pojišťovna právo odmítnout uhradit škodu, kterou jste způsobili, neboť se jedná o porušení smluvních podmínek. Nutno ale říci, že v případě, kdy bylo auto technicky v pořádku, nejsou pojišťovny obvykle přísné a škodu vyplácejí. 

Ovšem v případě, že je vozidlo technicky nezpůsobilé a před nehodou vykazovalo některou z výše uvedených nebezpečných závad, může pojišťovna plnění odmítnout, a pak povinnost uhradit vzniklou škodu přechází na vás. 

Historie STK online

Zajímá vás, jak si vaše (nebo jakékoliv jiné) auto vedlo na prohlídkách STK? Jaké byly nalezeny závady a jaký byl stav tachometru? I to můžete snadno zjistit online na stránkách Cebia.com. Cebia provozuje největší databázi záznamů o ojetých vozidlech v Evropě. Díky tomu můžete u jekékoliv vozu prověřit: 

Pro prověření historie vozidla stačí znát jeho VIN kód a zadat jej na webu Cebia.com

Prověřit VIN kód >

Autotracer_pruvodce

Co je VIN kód

VIN kód je 17místný kód, který je unikátní pro každé vyrobené vozidlo. Svůj VIN kód mají osobní i nákladní vozidla, motocykly, vozíky, přívěsy či obytné vozy. Zkrátka všechna vozidla homologovaná pro silniční provoz. 

VIN se nachází na vícero místech ve vozidle. Umístění VIN je ovšem rozdílné u každého vozidla. Naleznete jej také v dokumentech k pojištění vozidla či v dokladech vozidla (velký TP a malý TP).