Fyzická prohlídka vozidla VINTEST - automobilová kriminalita


Alarmující fakta dokládají, že krádeže automobilů jsou stále celoevropským problémem. Odcizená motorová vozidla, jejich díly, ale také doklady, byly, a nadále zůstávají výnosnou komoditou, a proto nelze v blízké budoucnosti očekávat pokles výskytu této trestné činnosti. V zemích EU se v roce 2002 odcizilo téměř 1.150.000 vozidel, z čehož téměř 690.000 vozidel nebylo nikdy nalezeno. Při průměrné ceně odcizeného vozidla 16.300 EUR (statistiky CEA - Evropské asociace pojišťoven) představuje celková ztráta více než 11,2 miliard EUR. Přestože počty odcizených vozidel v zemích EU dlouhodobě mírně klesají, ztráty způsobené tímto druhem kriminality stále stoupají (pro srovnání - v roce 1998 se jednalo o částku nepřesahující 8 miliard EUR).

V nových zemích EU je situace ještě mnohem horší. V ČR se v posledních letech ustálila statistika průměrně na 25.000 odcizených motorových vozidlech ročně, což představuje 70 denně. Z celkového počtu odcizených vozidel je v České republice nenávratně ztraceno 60 % (v zemích EU je to průměrně pouze 33 %). Toto množství pak, vyjádřeno penězi, představuje finanční ztrátu vyšší než 5 miliard Kč. Část těchto ztrát nesou samozřejmě pojišťovny, ale neustále rostoucí pojistné plnění za odcizená vozidla se automaticky promítá do vysokých cen pojistného a krádeže automobilů tak sekundárně postihují i další majitele vozidel.

Již několik let neplatí tvrzení, že většina odcizených vozidel v ČR je okamžitě vyvezena do zahraničí. Jak vyplývá z odhadů odborníků z řad policie, asi 25 % odcizených vozidel, a to převážně zánovních, je ihned (většinou na objednávku) vyvezeno do zahraničí, 25 % odcizených vozidel, převážně starších, je rozebráno na náhradní díly použitelné pro opravy poškozených vozidel. Zbylých 50 % je velmi rychle po odcizení s pozměněnými identifikátory znovu přihlášeno do evidence v ČR a prodáno nic netušícím motoristům.

Shlédněte zajímavé video:

Ukázky způsobů padělání

1. Technické závady vozidla po jeho padělání

Padělatelé často svařují auta dohromady z nejrůznějších trosek po těžkých bouračkách či z krádeží. Nový majitel vozidla pak riskuje život, pokud s takovým vozem slepeným z více aut nabourá a auto se doslova rozpadne na kusy, a to i v jinak tuhé části karoserie, která by měla posádku maximálně ochránit. Nejčastější praxí podvodníků totiž je, že odříznou přední část karoserie společně s kusem podlahy a k této části přivaří zadní část z jiného, nepoškozeného a obvykle kradeného vozidla. Tato nově použitá část totiž nenese žádné identifikační znaky, jako je například ražba VIN. Ty jsou soustředěny v přední, tedy původní části vozu.

Všechny nepůvodní svary vzniklé tímto neoprávněným zásahem jsou následně překryty vnějšími panely vozidla, jako jsou blatníky, plastovými díly, kryty, a na spodní části zatřeny ochrannými nátěry. Z vnějšího pohledu je tedy rozpoznání takto upraveného vozidla pro laika téměř nemožné.

Shlédněte názornou animaci:

2. Přenesení identifikátorů na kradené vozidlo

Jiný způsob padělání vozidel: podvodník doveze nekvalitní ze západní Evropy levné vozidlo, které má však v pořádku doklady i identifikátory. V zahraničí takové vozidlo bylo řádně odhlášeno z registru, takže v rámci běžného "papírového" prověření žádný problém zjištěn nebude. Po jeho bezproblémové registraci v ČR pak podvodník doklady a identifikátory přemístí na tuzemské odcizené vozidlo stejného značky a stejného provedení, ale perfektní kvality, které takto legalizuje a prodá. Podvodník tak docílí toho, že z levně pořízeného, většinou skoro zničeného vozidla ze zahraničí udělá v ČR perfektní ojeté vozidlo, které prodá s velkým ziskem.

Shlédněte názornou animaci:
Zadejte 17místné číslo VIN

Co je to VIN?

Vehicle Identification Numer – identifikační číslo vozidla. VIN je 17místný kód, který jednoznačně a jedinečně identifikuje vozidlo.

Kde najdu VIN?

1. VIN naleznete v dokladech k vozidlu

2. na vozidle - ražba

Nejčastější umístění je:

3. na vozidle -typový štítek

Typový štítek nejčastěji naleznete:

Příklady VIN:

TMADB51CAAJ087960
TMBJM25J6B3028795
WF0GXXGBBG7Y42388

Zadejte celé číslo OSVĚDČENÍ Cebia včetně všech pomlček

Jaké jsou druhy OSVĚDČENÍ Cebia?

OSVĚDČENÍ PROVIN
OSVĚDČENÍ VINTEST
OSVĚDČENÍ VINFOTO
OSVĚDČENÍ EUROVIN
OSVĚDČENÍ SOZ
OSVĚDČENÍ SBZ
OSVĚDČENÍ ROKVY
OSVĚDČENÍ Cebia REPORT

Příklady čísel OSVĚDČENÍ Cebia:

PO-87363/97
VT-001A-05-00054-S
CR-001A-09-0000813