Od montování modemů k zabezpečování vozidel

Článek magazínu Forbes popisuje zajímavý příběh společnosti Cebia. Tu založil Ing. Martin Pajer před téměř třiceti lety se dvěma vysokoškolskými spolužáky (všichni tři dodnes v Cebii pracují). Nejprve montovali firmám modemy, ale osud je zavál k autům.

„Od studentů z Anglie se ke mně dostal prospekt o zabezpečení aut pomocí pískování skel. A tam bylo napsáno: Investujete pět set liber, vyděláte pět tisíc. Leták jsme si přeložili, objednali i sadu a začali jsme zabezpečovat auta přes skla,“ poznamenal  Martin Pajer redaktorům. 

Automobily Cebia zabezpečuje dodnes a Pískování skel OCIS je vůbec nejrozšířenějším zabezpečením vozidel v České republice. 

90. léta byla rájem podvodníků s ojetinami

V druhé polovině 90. let začala Cebia vozidla nejen zabezpečovat, ale také prověřovat. Českou republiku totiž začaly zaplavovat ojetiny ze západu s často pochybnou minulostí. Díky široké síti smluvních partnerů začala Cebia shromažďovat údaje o autech a vytvořila systém on-line prověření historie AUTOTRACER, který se zanedlouho stal vlajkovou lodí společnosti.

K on-line prověřování brzy přibyly i fyzické prověrky vozů:

„Kromě prověření historie vozidel jsme rozjeli i fyzickou kontrolu původu auta, technické kvality nebo určování jeho stáří,“ uvedl Martin Pajer v rozhovoru.

Práce, která dává smysl

Dnes je Cebia českou jedničkou v zabezpečování a prověřování vozidel. Za svých 30 let existence pomohla statisícům českých motoristů nejen při výběru ojetého automobilu. Dodnes se v ČR bohužel nabízí vozidla se stočenými tachometry či po těžkých haváriích, o kterých prodejci své zákazníky zpravidla neinformují. 

 Při kontrole jsem zjistil závažné nedostatky, které mi prodávající zatajil, např. stav tachometru, bourané vozidlo v minulosti.” Takové zprávy nám od zákazníků chodí stále velmi často. 

Expanze do zahraničí

Martin Pajer společně s dalšími společníky firmu Cebia před nedávnem prodal české společnosti EAG Investments s.r.o., ve vedení firmy však hodlá zůstat minimálně dalších 5 let. V plánu má totiž expanzi na nové trhy na východ i západ od našich hranic. 

„Bylo by to hezké zakončení něčeho, co začalo před třiceti lety," uvádí Martin Pajer s tím, že na zasloužený odpočinek má ještě dost času.

Celý rozhovor pro magazín Forbes si můžete přečíst zde.