Reportáž pořadu Černé ovce opět ukazuje, jak důležitá je maximální opatrnost při nákupu ojetého auta. Pan M.R. zakoupil v roce 2014 v pražském autobazaru Mercedes ML v ceně téměř 400 000 Kč. Auto pak užíval několik let bez problémů. Při jedné zahraniční cestě jej ovšem v Srbsku zastavila policie, která po kontrole zjistila, že vozidlo je v evidenci odcizených vozidel a bylo majiteli okamžitě bez náhrady zabaveno.

V rámci reportáže zazní také sice krátká, ale pro celý případ velmi zásadní informace Martina Pajera ze společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním historie vozidel. Dříve než si pan M.R. tento vůz zakoupil, byl totiž na žádost leasingové společnosti prověřován původ vozidla v Rakousku, kde bylo před dovozem do ČR provozováno. Prostřednictvím služby PROVIN, kterou firma Cebia poskytuje, tak bylo zjištěno, že vozidlo je stále registrováno v Rakousku a nebylo odhlášeno. Tuto skutečnost vyhodnotila služba PROVIN jako závadnou a nedoporučila uzavření leasingové nebo kupní smlouvy. Tato skutečnost ovšem nebránila autobazaru v dalším nabízení vozidla a bohužel pan M.R. již vozidlo před jeho nákupem službou PROVIN neprověřil a prodávající mu zjištěné závadové skutečnosti zatajil.

Následky podvodu jsou pro majitele vozidla velmi nepříjemné, dosáhnout vrácení vozidla se zřejmě nepodaří a navíc musel splatit uvěr, kterým bylo auto při nákupu financováno. Jak ukazuje reportáž, v celém případu bylo zapojeno více osob a získat silné důkazy a najít viníka bude velmi složité.

Podívejte se na celou reportáž:

Kradené auto - pořad Černé ovce Česká televize - 7. dubna 2021