Scénář tohoto podvodu byl již mnohokrát popsán snad už ve všech médiích včetně televizních reportáží. My sami jsme se již několikrát věnovali popisu podvodu a varovali jsme před ním jak na našich stránkách, tak také prostřednictvím tiskových zpráv a sdílením na sociálních sítích. Bohužel stále se najdou lidé, kteří na tento podvod naletí, přitom jasných varovných signálů při komunikaci s domnělým majitelem auta je dost. Zřejmě vidina krásného vysněného auta za směšné peníze bohužel zatemní u některých lidí obyčejný selský rozum. Podrobněji jsme tento podvod rozebrali na našem blogu ZDE.

V krátkosti, jak vypadá průběh podvodu…

Hledáte ojeté auto a v inzerci narazíte na neskutečnou nabídku - nádherné auto, za super cenu, prodává ho nějaký doktor nebo inženýr, který musí rychle řešit nějakou životní situaci (většinou stěhování do zahraničí) a auto "prostě musí" prodat. Na první pohled to tedy vypadá, že se na vás usmála šťastná náhoda. Pan doktor komunikuje (většinou lámanou češtinou přes Google překladač), ochotně vám případně dodá i Cebia Report (zfalšovaný) a vy si mnete ruce. Vše zařídí dokonce na své náklady a auto vám dokonce pošle na zkoušku přes mezinárodního dopravce. Pak přijde to MALÉ ALE… aby věděl, že máte o auto opravdu zájem, potřebuje pan doktor jen nějakou směšnou zálohu, pár desítek tisíc. Pokud ignorujete všechny varovné signály a peníze pošlete, je konec – komunikace skončí, peníze pryč a auto zůstane jenom na obrázku z inzerátu…

My bychom se ovšem nyní rádi věnovali především popisu rozdílu mezi originálním a falešným Cebia Reportem, který tito podvodníci zneužívají, aby zvýšili důvěryhodnost svého podvodného jednání. Podívejte se na jednotlivé rozdíly, které by vás měly varovat, že na Cebia Reportu není všechno, jak má být.

Jak poznat falešný Cebia Report?

1. VIN vozidla musí být uvedeno celé, žádné skryté znaky

Pokud domnělý majitel auta tvrdí, že nemůže uvést celé VIN, aby se chránil, pak je to podezřelé. Uvedením celého VIN auta není majitel dohledatelný, z žádné veřejně dostupné databáze nelze pomocí VIN získat jméno, adresu, ani další osobní údaje majitele auta2023.12 - bod 1 - VIN

2. Nefunguje ověření reportu pomocí VIN a čísla osvědčení nebo zobrazuje jiné auto

Pokud podvodník VIN neskryje a uvede jej celé a ponechá na reportu také číslo osvědčení, pak je možné pravost reportu jednoduše ověřit na našich stránkách. Pokud se jedná o falešné VIN, pak se při ověření reportu zobrazí informace, že report k tomuto VIN a číslu osvědčení nebylo nalezeno. Pokud podvodník VIN a číslo osvědčení nezfalšuje, pak se zobrazí údaje ke zcela jinému autu, než podvodník prezentuje v inzerátu.

2023.12 - bod 2 - overeni

3. Chybí QR kód pro ověření pravosti reportu

Cebia již řadu let používá na svých reportech pro ověření pravosti také QR kód. Podvodníci proto využívají starší reporty, kde QR kód nebyl k dispozici. QR kód totiž není možné zfalšovat a pokud by si zájemce o koupi auta přes QR kód načetl report, pak by zjistil, že se jedná o zcela jiné auto, než je mu nabízeno podvodníkem.

2023.12 - bod 3 - QR kód

4. Chaotické rozmístění textu a rozdílná velikost písma, chyby v řádkování

Report poskytuje Cebia již více než 10 let a samozřejmě se snažíme, aby nejen informoval o vozidle, ale zároveň byl také přehledný a udržoval určitou úroveň prezentace. Pokud tedy na reportu najdete jakékoliv nelogické mezery, rozdílnou velikost nebo styl písma v jednom řádku, rozdílné polohy textu v řádku, pak to je určitě varovné znamení, že report byl manuálně upraven.

2023.12 - bod 4 - texty

5. Staré logo Cebia

Jak je uvedeno výše – podvodníci zneužívají spíše naše starší reporty, protože jsou pro falšování jednodušší. Takže varováním tedy může být, pokud je Cebia Report podle falešného data vystaven nedávno, ale na reportu je zobrazeno naše staré logo. Srovnání vidíte na obrázku.

2023.12 - bod 5 - loga

Jak nenaletět podvodným inzerátům?

V tomto případě je rada velmi jednoduchá – prostě vezměte rozum do hrsti a nepodlehněte podezřele výhodné a lákavé nabídce. Za ojeté auto neplaťte nic dopředu, ani zálohu. Sledujte, jak se chová prodejce a při podezřelém jednání raději od koupě upusťte. Využívejte všechny dostupné cesty k získání informací o autě i prodejci a prověřujte – třeba u nás na www.cebia.com. Věřte nám, vyplatí se to.

Společnost Cebia dlouhodobě pomáhá motoristům s bezpečným nákupem ojetých vozidel. Pro motoristy nabízí především komplexní online službu AUTOTRACER, která umožňuje rychlé prověření historie ojetých aut. Kromě online prověření nabízí dále řadu dalších služeb pro prověřování původu, originality a identifikaci vozidel. Informace o našich službách naleznete na www.cebia.cz.

Máte dotazy k naší službě AUTOTRACER? Napište nám na cebia@cebia.cz.