Filtr má za úkol chránit posádku vozidla před nečistotami okolního ovzduší, jakými jsou například pyly, prach či saze. Zabraňuje také tvoření povlaku nečistot na čelním skle, čímž výrazně zlepšuje viditelnost z vozidla.

Kde je kabinový filtr? 

Kabinový (pylový) filtr je součástí systému ventilace a topení. Nejčastěji se nachází pod přihrádkou spolujezdce, pod palubní deskou nebo v motorovém prostoru. Jeho přesné umístění se u každého modelu automobilu liší. 

Jak poznat zanesený kabinový filtr?

Zanesený kabinový (pylový) filtr naštěstí není těžké odhalit, nejčastěji vás na něj upozorní tyto příznaky:

  • Vzduch vycházející z ventilátorů zapáchá.
  • Skla vozidla se nadměrně mlží i při spuštěné ventilaci.

Kdy měnit kabinový filtr? 

Kabinový filtr by se měl vyměnit každých 12 měsíců. Při provozu v prašném prostředí je dobré interval zkrátit na 6 měsíců

Typy kabinových filtrů

Na trhu se lze setkat se dvěma druhy filtr. Základní papírový filtr vás ochrání před většími částečkami nečistot, ale nedokáží odfiltrovat nepříjemné pachy nebo rakovinotvorné emise. 

Odborníci proto doporučují zvolit filtr s aktivním uhlím, který dokáže odfiltrovat většinu škodlivin a zápachů, které vypouští ostatní vozidla. 

Výměna kabinového filtru svépomocí

U většiny modelů osobních automobilů je výměna kabinového filtru velmi jednoduchá a na internetu lze najít návody, jak na to. Výměnu vám samozřejmě provedou i v každém autoservisu.

Vybíráte ojeté vozidlo? Prověřte si jeho historii! 

Cebia provozuje největší databázi záznamů ojetých vozidel v Evropě. Prověřením historie se lze jednoduše vyhnout vozidlům po vážných haváriích, po záplavách, se stočeným tachometrem či vozidlům odcizeným v EU i mimo ni. 

Co všechno může prověření obsahovat se dozvíte v ukázce prověření vozidla. Případně můžete zkontrolovat i jakékoliv jiné vozidlo. Stačí znát VIN kód vozidla.

Zadat VIN kód >

 

Slovenská verze článku: Kabínový filter - Čo to je? Ako často ho meniť?