Náš uživatel, který se nám ozval se svým příběhem, byl opět klasickým případem nesprávného procesu výběru ojetého auta. Chtěl si koupit zánovní auto, které bude mít málo najeto, aby se vyhnul nějakým provozně nutným opravám díky stáří nebo vysokému nájezdu auta. Nehledal dlouho a na internetovém portálu Sauto.cz našel krásnou Octavii s nájezdem necelých 40 000 km. Začal tedy s prodejcem komunikovat, ten mu potvrdil, že auto dovezl nedávno z Německa a je v perfektním stavu neboli „v TOPu“, jak bylo přesně uvedeno v inzerátu. Prodejce dokonce zájemci sdělil, že auto bylo lehce poškozeno, ale podle něj šlo jen o „ťukanec“ na přední nárazník a pravý blatník, nic vážného.

Z ťukance byla nakonec totálka

Prodejce vypadal důvěryhodně, zákazník tedy sdělené informace nijak neověřil a auto zakoupil. Po pár měsících od koupě ovšem nastaly určité mechanické problémy, které nový majitel auta přisuzoval běžnému provoznímu opotřebení a zajel na doporučení do servisu. Mechanik při práci na autě zjistil, že vozidlo bylo bourané, což majitel auta potvrdil s tím, že prodejce mu škodu přiznal a nebylo to údajně nic vážného. Ovšem podle mechanika nešlo o malou škodu a doporučil majiteli, aby si auto raději proklepnul přes Cebii. Když pak majitel viděl, jakou škodu nazval prodejce auta „ťukancem“, byl vzteky bez sebe. V našem výpisu prověření byly k dispozici fotografie poškození vozidla, kde bylo zcela jasné, že jen o malé poškození nešlo, dokonce byla pojistná událost vyhodnocena jako ekonomická totální škoda s kalkulací na opravu ve výši 54 000 Euro. Při havárii došlo k silnému poškození pravé přední části auta, náraz zasahoval až do kabiny vozidla. Poškozen byl pravý práh, na několika místech došlo vlivem nárazu k deformaci střechy, auto bylo poškozeno také v zadní části a aktivovány byly téměř všechny airbagy ve vozidle. Díky silnému nárazu byl poškozen také motor a další mechanické a elektronické části vozidla.

Zoufalý majitel auta se na nás obrátil s dotazem, zda se může vůči prodejci nějak bránit. Bohužel v případě, kdy už je auto užíváno a rozsah poškození nebyl přesně uveden v kupní smlouvě, není moc šancí pro majitele na uspokojivé řešení. Jedinou možností většinou zůstává řešit věc právní cestou s nejistým výsledkem.

2023.13 - octavia sauto koláž

Kontrolujte a prověřujte auto před nákupem

Pokud vybíráte ojeté auto, snažte se to dělat v klidu a s rozmyslem a nepodléhejte ihned krásným fotkám a chvalozpěvům prodejce v inzerci. Uvědomte si, že většina prodejců aut vám v inzerci nikdy nesdělí, co všechno se s autem v jeho historii dělo, neřeknou vám o závadách ani o prodělaných haváriích. Někteří prodejci (např. v bazaru) tyto informace ani nevědí, protože auto vykoupí už od druhého majitele a k autu nemusí mít žádné informace z historie. Výběr tedy začněte tím, že vybraná auta z inzerce se nejdříve snažte zkontrolovat a prověřit v klidu doma. Na internetu se dá nyní již zjistit dost informací o vozidlech, začít můžete třeba v naší službě AUTOTRACER na www.cebia.cz, která vám pomůže vyloučit auta, která nebudou mít pro vás uspokojivou historii. Dále můžete kontaktovat prodejce, aby vám poslal doklady k vozidlu, především servisní knížku a technický průkaz – pro slušného prodejce, který nemá co skrývat, by to neměl být problém. A až vám ve výběru zůstanou auta, na která se budete chtít jet podívat, určitě si sebou vezměte odborníka, který vám pomůže auto důkladně zkontrolovat. Pokud nemáte známého mechanika, na internetu již dnes najdete placené služby i s recenzemi od spokojených zákazníků. Věřte nám, vyplatí se to.

Společnost Cebia dlouhodobě pomáhá motoristům s bezpečným nákupem ojetých vozidel. Pro motoristy nabízí především komplexní online službu AUTOTRACER, která umožňuje rychlé prověření historie ojetých aut. Kromě online prověření nabízí dále řadu dalších služeb pro prověřování původu, originality a identifikaci vozidel. Informace o našich službách naleznete na www.cebia.cz.

Máte dotazy k naší službě AUTOTRACER? Napište nám na cebia@cebia.cz