Jaká vozidla lze pomocí VIN prověřit

Pomocí VIN kódu lze prověřit všechna vozidla těchto kategorií:

  • Osobní automobily
  • Motocykly
  • Užitkové automobily
  • Obytné vozy
  • Autobusy

Kontrola VIN kódu on-line v systému AUTOTRACER

Kontrolu vozu pomocí VIN kódu lze provést jednoduše on-line pomocí systému AUTOTRACER na stránkách Cebia.com.
Jedná se o největší databázi záznamů o ojetých vozidlech v ČR. U vozidel lze prověřit:

 Po zadání VIN kódu vozidla se zdarma dozvíte, jaké všechny informace o historii auta v systému jsou. 

Prověřit VIN kód >

Autotracer_pruvodce

Co je to VIN kód

VIN (Vehicle Identification Number) je 17 místný kód, který slouží jako rodné číslo každého vyrobeného vozidla. VIN mají nejen automobily, ale také motorky, autobusy, přívěsy či obytné vozy. 

VIN najdete na několika různých místech na voze. Umístění VIN vozidla je rozdílné u každé značky i modelu auta, vždy ho však najdete v dokladech od vozu (velký TP a malý TP). 

vin_tp2
Kde je VIN kód?

V případě, že máte k dispozici vůz samotný, nebo jeho doklady, VIN vozidla naleznete jednoduše. Chcete-li si prověřit vůz z inzerátu, okopírujte VIN vozidla uvedený v inzerátu, nebo o něj požádejte prodejce. ATR Banner 2 (1)

Pozor na falešné inzeráty

Na českém internetu se vyskytují falešné inzeráty nabízející zajímavé ojetiny za skvělé ceny. Často se však jedná o falešné inzeráty, kterými se prodejci snaží nalákat zákazníky do provozoven a následně zákazníkům prodat auto zcela jiné. 

Zkontrolujte pravost VIN kódu

Pokude to jde, zkontrolujte, že VIN uvedených v dokladech či inzerátu odpovídá VIN kódu na vozidle. Pokud je rozdílný, může se jednat např. o odcizené vozidlo

Prověřte také exekuce

V roce 2020 evidovala Exekutorská komora ČR více než 4 miliony exekucí. Počet lidí s nařízenou jednou či více exekucemi překračuje 700 tisíc. Koupit si vozidlo od osoby v exekuci tak může být snadnější, než se zdá. Co se v takovém případě může stát? 

Pokud vám osoba s nařízenou exekucí prodá vozidlo, může vám jej exekutor zabavit. Bez ohledu na platnou kupní smlouvu i zaplacenou kupní cenu. Proto je velmi důležité exekuce zkontrolovat.

Nejjednodušší prevencí je kontrola prodávajícího v Centrální evidenci exekucí vedené Exekutorskou komorou ČR. Do evidence lze nahlížet online na stránce exekuce.cebia.cz a vyhledávat v ní můžete fyzické i právnické osoby.