Kupní smlouva je při koupi či prodeji ojetého vozu nejdůležitější dokument. Pokud je správně sepsána, výrazně snižuje rizika spojená s koupí i prodejem vozu.

Před podepsáním smlouvy vozidlo vždy důkladně prověřte! Prověření může odhalit skryté vady, které mohou vaše rozhodnutí změnit nebo vám zajistit slevu z kupní ceny.

✅ Stáhnout Kupní smlouvu v PDF

✅ Stáhnout Kupní smlouvu v DOC

Vzor kupní smlouvy na motocykl naleznete na samostatné stránce.

Chcete znát historii ojetého vozu? Prověřte si ji online! 

Kontrolu jakéhokoliv vozu na základě VIN kódu můžete provést jednoduše v největší evropské databázi záznamů o ojetých vozech na webu Cebia.com.
U jakéhokoliv vozidla můžete prověřit:

Prověřit lze nejen automobily, ale také motocykly, čtyřkolky, přívěsy, vozíky, karavany, autobusy či nákladní vozidla. Jak může prověření vypadat zjistíte v ukázce prověření.

Prověřit VIN kód >

Autotracer_pruvodce

Co by měla kupní smlouva obsahovat

Jelikož je kupní smlouva nejdůležitějším dokumentem při koupi i prodeji vozidla, dbejte na to, aby obsahovala všechny důležité informace:

  • Identifikace obou stran - kupujícího a prodávajícího (jméno, příjmení, adresa, rodné číslo, popřípadě název firmy, adresa sídla, IČ a DIČ)
  • Jednoznačná identifikace vozidla - značka, model, datum první registrace, VIN kód, barva, poznávací značka
  • Počet najetých kilometrů vozidla
  • Kupní cena včetně popisu smluvené slevy a způsobu úhrady (u bankovního převodu doplňte do smlouvy datum, do kterého je kupující povinen kupní cenu uhradit). U kupní ceny nezapomeňte na uvedení měny
  • Detailní popis technického stavu vozidla - vady karoserie, poškození interiéru, nefunkční prvky výbavy, závady pohonného ústrojí, stav brzdové soustavy apod. (čím detailnější popis, tím lépe)
  • Seznam příslušenství prodávaného vozidla - náhradní klíče, servisní kniha, sada zimních kol, nosiče apod. 

Nezapomeňte, že v případě reklamace ojetého vozidla je zásadním dokumentem právě kupní smlouva. Pokud prodáte vozidlo s vadou, která není uvedená v kupní smlouvě (ač jste o ní kupujícího ústně informovali), může kupující tuto vadu po koupi reklamovat a vymáhat na vás její opravu.

Ukončení povinného ručení po prodeji auta

Pokud již nejste vlastníkem vozidla, nemusíte k němu mít nadále uzavřené povinné ručení. Povinné ručení však nezaniká automaticky při prodeji vozidla, ale až oznámením změny vlastníka pojišťovně (u některých pojišťoven lze změnu vlastníka oznámit on-line, u některých musíte navštívit pobočku).

Nový vlastník vozidla by měl uzavřít povinné ručení co nejdříve - ideálně ještě v den prodeje vozidla. Tím se obě strany vyhnou komplikacím, které nastávají v případě nepojištění vozidla. 

Doporučení: Pokud je to možné, nepředávejte vozidla ani jeho doklady a neukončujte povinné ručení, dokud není vozidlo přepsáno na nového vlastníka. Nespoléhejte se na nového vlastníka, že vše vyřídí sám a včas. Ideálně navštivte registr vozidel a přepište vozidlo společně s novým vlastníkem, předejdete tím tak případným budoucím problémům, které jsou často velmi těžko řešitelné. 

Kupujete vozidlo? Prověřte si i jeho vlastníka

Dle údajů Exekutorské komory ČR byl v roce 2022 celkový počet nařízených exekucí přes 4,1 milionů, přičemž průměrný počet exekucí na jednu fyzickou osobu v exekuci byl 6,16.

Na to je potřeba pamatovat i při koupi vozidla. Pokud totiž koupíte auto od osoby v exekuci, může vám být bez ohledu na platnou kupní smlouvu a uhrazenou kupní cenu zabaveno exekutorem. V takovém případě můžete škodu vymáhat po prodávajícím, což bývá velmi problematické. 

Proto je důležité prověřit, zda nejsou na prodávajícího vedena exekuční řízení v Centrální evidenci exekucí provozované Exekutorskou komorou ČR. Do evidence lze nahlížet jednoduše online na webu exekuce.cebia.cz 

Kontrolu lze provést na základě rodného čísla, IČO nebo jména a data narození. 

Slovenská verze článku: Kúpno-predajná zmluva na auto - Vzor na stiahnutie