Kupní smlouva je při koupi nebo prodeji ojetého motocyklu nejdůležitější dokument. Pokud je správně sepsána, výrazně snižuje možná rizika spojená s koupí i prodejem motorky.

Před podepsáním smlouvy důkladně prověřte historii motocyklu! Prověření může odhalit skryté vady, které mohou vaše rozhodnutí změnit, nebo vám zajistit slevu z kupní ceny.

Stáhnout Kupní smlouvu v PDF

Stáhnout Kupní smlouvu v DOC

Chcete znát historii ojetého motocyklu? Prověřte si ji online! 

Jakýkoliv motocykl lze na základě jeho VIN kódu jednoduše prověřit v největší evropské databázi záznamů o ojetých vozech na webu Cebia.com.
U motocyklů lze prověřit:

Prověřit lze nejen motocykly, ale také čtyřkolky, tříkolky, mopedy, osobní autapřívěsy, vozíky, karavany, autobusy či nákladní vozidla.

Prověřit VIN kód >

Moto_vypis_historie

Co by měla kupní smlouva obsahovat

Kupní smlouva je nejdůležitějším dokumentem při koupi i prodeji motocyklu, proto dbejte na to, aby obsahovala všechny důležité informace:

  • Identifikace obou stran - prodávajícího a kupujícího (jméno, příjmení, adresa, rodné číslo, popřípadě název firmy, adresa sídla, IČ a DIČ)
  • Jednoznačná identifikace motocyklu - model, značka, datum první registrace (uvedení do provozu), VIN kód motocyklu, barva, poznávací značka
  • Stav tachometru
  • Kupní cena včetně popisu případné slevy a způsobu úhrady (u bankovního převodu doplňte do smlouvy datum, do kterého je kupující povinen kupní cenu uhradit). U kupní ceny nezapomeňte na uvedení měny
  • Důkladný popis závad motocyklu - technické závady, nefunkční prvky výbavy, stav brzdové soustavy, hloubka dezénu pneumatik apod. (čím detailnější popis, tím lépe)
  • Seznam příslušenství prodávaného motocyklu - náhradní klíče, servisní kniha, doplňky, kufry, apod.

Nezapomeňte, že v případě reklamace ojetého motocyklu je zásadním dokumentem právě kupní smlouva. Pokud prodáte motocykl s vadou, která není uvedená v kupní smlouvě (přestože jste o ní kupujícího ústně informovali), může kupující tuto vadu po koupi reklamovat a vymáhat na vás její opravu.

Ukončení povinného ručení po prodeji motocyklu

Pokud už nejste vlastníkem motocyklu, nemusíte k němu mít nadále uzavřené povinné ručení. Povinné ručení však nezaniká automaticky prodejem motocyklu, ale až oznámením změny vlastníka pojišťovně (u některých pojišťoven lze změnu vlastníka oznámit on-line, u některých musíte osobně navštívit pobočku).

Nový vlastník motocyklu by měl uzavřít povinné ručení co nejdříve - ideálně ještě v den prodeje motocyklu. Tím se obě strany vyhnou komplikacím, které mohou nastat v případě nepojištění motocyklu. 

Doporučení: Pokud je to možné, nepředávejte motocykl ani jeho doklady a neukončujte povinné ručení, dokud není motocykl přepsán na kupujícího. Nespoléhejte se na kupujícího, že vše vyřídí sám a včas. Ideálně navštivte registr vozidel a přepište motocykl společně s novým vlastníkem, předejdete tím tak případným budoucím problémům, které jsou často velmi těžko řešitelné. 

Kupujete motocykl? Prověřte si i jeho vlastníka

Dle údajů Exekutorské komory bylo v ČR v roce 2022 celkově nařízeno přes 4,1 milionů exekucí, přičemž průměrný počet exekucí na jednu fyzickou osobu v exekuci byl 6,16.

Na to pamatujte i při koupi motocyklu. Pokud totiž koupíte motorku od osoby v exekuci, může vám být bez ohledu na platnou kupní smlouvu a uhrazenou kupní cenu zabavena exekutorem. V takovém případě můžete škodu vymáhat po prodávajícím, což bývá velmi problematické. 

Proto je důležité prověřit, zda nejsou na prodávajícího vedena exekuční řízení v Centrální evidenci exekucí provozované Exekutorskou komorou ČR. Do evidence lze nahlížet jednoduše online na webu exekuce.cebia.cz 

Kontrolu lze provést na základě rodného čísla, IČO nebo jména a data narození.