Minimální hloubka dezénu letních pneumatik

Hloubka hlavních dezénových drážek nesmí být u vozů do hmotnosti 3,5 tuny nižší než 1,6 mm. Nové letní pneumatiky mají hloubku dezénu 8 mm.

Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik

Hloubka hlavních dezénových drážek nesmí být u vozů do hmotnosti 3,5 tuny nižší než 4 mm. Nové zimní pneumatiky mají hloubku dezénu 8 mm.

Minimální hloubka dezénu celoročních pneumatik

Pro celoroční pneumatiky platí stejná pravidla jako pro letní a zimní pneumatiky. Při jízdě na sněhu a ledu v zimním období musí mít dezén minimálně 4 mm, v letním provozu je pak minimum 1,6 mm

Minimální hloubka dezénu motocyklových pneumatik

Minimální hloubka dezénu motocyklových pneumatik je 1,6 mm. U mopedů a skůtrů do 50ccm je minimální hloubka dezénu 1 mm.

Jak zjistit stav pneumatik? 

Stav pneumatik lze zjistit i bez speciálního měřáku. Každá pneumatika má ve svých drážkách umístěné tzv. indikátory opotřebení. Jedná se o malé výstupky, které odpovídají minimální povolené hloubce dezénu - u letních pneumatik 1,6 mm, u zimních 4 mm. 

Pokud jsou tyto indikátory sjeté stejně jako zbytek pneumatiky, tak je již čas na nákup nových pneumatik. 

Jízda na příliš sjetých pneumatikách

Pokud je hloubka dezénu pneumatik nižší, než stanovuje zákon, riskujete:

  • Pokutu při policejní silniční kontrole 
  • Neproplacení škody pojišťovnou při autonehodě
  • Neprodloužení STK
  • Své zdraví - jízdní vlastnosti vozu s ojetými pneumatikami jsou výrazně horší než u nových! Nedostatečná hloubka dezénu výrazně zvyšuje riziko vzniku aquaplaningu

Pneumatiky by neměly být ani příliš staré. Po zhruba pěti letech se značně zhoršují jejich vlastnosti kvůli stárnutí pryžové směsi a ačkoliv dezén může být ještě dobrý, mohou vás v krizových situacích zradit. 

Pozor na správné rozměry pneumatik!

Při koupi nových pneumatik je potřeba vybírat pneumatiky o správném rozměru. Vše o rozměrech pneumatik naleznete v samostatném článku Rozměry pneumatik

Slovenská verze článku: Hĺbka dezénu pneumatík - Letné a zimné