Minimální hloubka dezénu letních pneumatik

Hloubka hlavních dezénových drážek nesmí být u vozů do hmotnosti 3,5 tuny nižší než 1,6 mm. Nové letní pneumatiky mají hloubku dezénu 8 mm.

Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik

Hloubka hlavních dezénových drážek nesmí být u vozů do hmotnosti 3,5 tuny nižší než 4 mm. Nové zimní pneumatiky mají hloubku dezénu 8 mm.

Minimální hloubka dezónu celoročních pneumatik

Pro celoroční pneumatiky platí stejná pravidla jako pro letní a zimní pneumatiky. Při jízdě na sněhu a ledu v zimním období musí mít dezén minimálně 4 mm, v letním provozu je pak minimum 1,6 mm

Minimální hloubka dezénu motocyklových pneumatik

Minimální hloubka dezénu motocyklových pneumatik je 1,6 mm. U mopedů a skůtrp do 50ccm je minimální hloubka dezénu 1 mm.

Jak zjistit stav pneumatik? 

Stav pneumatik lze zjistit i bez speciálního měřáku. Každá pneumatika má ve svých drážkách umístěné tzv. indikátory opotřebení. Jedná se o malé výstupky, které odpovídají minimální povolené hloubce dezénu - u letních pneumatik 1,6 mm, u zimních 4 mm. 

Pokud jsou tyto indikátory sjeté stejně jako zbytek pneumatiky, tak je již čas na nákup nových pneumatik. 

ATR Banner 2 (1)

Jízda na příliš sjetých pneumatikách

Pokud je hloubka dezénu pneumatik nižší, než stanovuje zákon, riskujete:

  • Pokutu při policejní silniční kontrole 
  • Neproplacení škody pojišťovnou při autonehodě
  • Neprodloužení STK
  • Své zdraví - jízdní vlastnosti vozu s ojetými pneumatikami jsou výrazně horší než u nových! Nedostatečná hloubka dezénu výrazně zvyšuje riziko vzniku aquaplaningu

Pneumatiky by neměly být ani příliš staré. Po zhruba pěti letech se značně zhoršují jejich vlastnosti kvůli stárnutí pryžové směsi a ačkoliv dezén může být ještě dobrý, mohou vás v krizových situacích zradit. 

Pozor na správné rozměry pneumatik!

Při koupi nových pneumatik je potřeba vybírat pneumatiky o správném rozměru. Vše o rozměrech pneumatik naleznete v samostatném článku Rozměry pneumatik