Aquaplaning je stav, kdy pneumatika vozidla není schopna odvádět všechnu vodu a tím ztrácí kontakt s vozovkou. Jinými slovy, pneumatika chvíli nejede po asfaltu, nýbrž po vrstvě vody. V tu chvíli se ona vrstvička vody chová podobně jako čistý led a auto může velice lehce přejít do smyku. Aquaplaning-diagram

Co aquaplaning způsobuje?

Aquaplaning může nastat vždy, když je na vozovce větší množství vody. Obvykle při prudkém dešti, ale často i po něm, kdy velká část řidičů přestává být opatrná. Zásadní pro vznik aquaplaningu je pak rychlost vozidla - čím rychleji jedete, tím větší riziko aquaplaningu je.

Vliv na vznik aquaplaningu má též samotná vozovka - některé povrchy odvádí vodu lépe, některé hůře. Obvzlášť v České republice se pak lze setkat i se špatným sklonem vozovky, který pomáhá vzniku loužím i na místech, kde byste to nečekali. Díky tomu vás může i na relativně suché dálnici aquaplaning překvapit.

Nejnebezpečnější jsou vyjeté koleje, které se při dešti naplní vodou. Narozdíl od louže, kterou auto přeletí během okamžiku a řidič si toho ani nemusí všimnout, jsou vyjeté koleje dlouhé a ztráta kontaktu pneumatiky s vozovkou může trvat delší dobu.

Jak předejít aquaplaningu?

Zásadní je předvídat. Když hodně prší, případně je čerstvě po dešti, je dobré snížit rychlost. Aquaplaning se stává nejčastěji na dálnicích, tam je důležité dávat největší pozor. Pokud před sebou na silnici zpozorujete větší množství vody, snižte rychlost a držte volant ve směru jízdy. 

Důležitý je také správný výběr pneumatik. O tom, jak dobře pneumatika odolává aquaplaningu, rozhoduje kromě hloubky dezénu několik dalších faktorů. Velký vliv na to má typ, konstrukce, kvalita a rozměry pneumatik. Úzké pneumatiky se obvykle vodou dokáží "prořezat" jednodušeji, než pneumatiky široké, protože váha vozidla je soustředěna na menší plochu. 

Pokud chování pneumatiky na mokru ještě neznáte, vždy jeďte velmi opatrně! Sportovní pneumatika, která je na suchém asfaltu extrémně lepivá, může na mokru naopak hodně klouzat. Stejně tak zimní pneumatika, která je velmi schopná na sněhu, může mít vlastnosti na mokrém asfaltu výrazně jiné. Hodně napoví spotřebitelské testy pneumatik.

Jak reagovat na aquaplaning?

Hlavní je zachovat klid a vyhnout se zbrklým reakcím. Když aquaplaning nastane, držte volant rovně a stabilně. Dívejte se tam, kam chcete jet. Nebrzděte a vyhněte se prudkému ubrání plynu. Obojí může auto ještě více destabilizovat. Auto se po vyjetí z vody většinou samo srovná (případně mu trochu pomůže stabilizační systém).