Online kontrola tachometru na Cebia.com 

Cebia umožňuje prověření historie vozu online včetně kontroly tachometru (kontrola km) v největší databázi záznamů ojetých vozidel v Evropě. Na adrese Cebia.com stačí pouze zadat VIN kód a ihned se dozvíte, jaké všechny informace o historii vozidla může prověření obsahovat.Autotracer_pruvodceV placené části pak naleznete všechny dostupné údaje, jako kontrolu tachometru (kontrola km), seznam poškození, fotografie nebo historii inzerce. Auto lze navíc i ocenit, budete tak mít jistotu, že vůz není nabízen za podezřele nízkou nebo vysokou cenu. 

Autotracer_graf_km

dfgh

Stáčení tachometru

Jedná se o vůbec nejběžnější podvod nepoctivých prodejců ojetých vozidel. Narozdíl od některých zemí Západní Evropy není v ČR zaveden státní systém na kontrolu najetých kilometrů vozidel. Zákon sice klasifikuje stáčení tachometru jako podvod, vymáhání spravedlnosti je ale v praxi téměř nemožné. Je totiž velmi složité stočení tachometru dokázat. 

Výnosný byznys podvodníků

Pro podvodníky je proto stáčení tachometrů ojetin výnosný byznys. Motivace ke stáčení je přitom více než zřejmá - auto s nižším nájezdem kilometrů má vždy vyšší hodnotu. Při koupi vozu se stočeným tachometrem kupující nejenže zaplatí více, než jakou má auto skutečnou hodnotu, zároveň ho ale mohou čekat další nemalé výdaje za opravy vozu. 

Auto z Německa může být past

Již dávno neplatí, že ojetina z Německa je záruka kvalitního vozu. Podvodníci velmi dobře vědí, že prověření historie vozu původem z ČR je pro kupujícího jednodušší než u vozu ze zahraničí. Riziko stočeného tachometru je proto u vozů ze zahraničí mnohem vyšší, než u vozů z ČR. Někteří dovozci dokonce prodávají vozy po těžkých haváriích, které v zahraničí levně kupují a následně levně (a často nekvalitně) opravují. 

Stočený tachometr laik většinou nepozná

Koukat na pedály či volant nestačí

Určitě jste již slyšeli, že skutečný nájezd vozidla lze odhadnout např. podle opotřebovanosti interiéru - volantu, pedálů či řadící páky. Bohužel se jedná o zažitý mýtus. Opotřebovanost interiéru totiž často vypovídá spíše o způsobu používání či kvalitě zpracování vozu. Třeba volant může působit ohmataně i po malém nájezdu kilometrů - stačí, když řidič nosí prstýnky, potí se mu ruce a volant nečistí. 

Opotřebované díly je snadné vyměnit

Podvodníci se snaží zvýšit cenu auta všemi možnými způsoby. Pokud stáčí tachometry, nezapomínají na zakrytí i dalších stop vysokého nájezdu. Když má auto osahaný volant či prosezenou sedačku, jednoduše je vymění za díly z jiného (např. bouraného) vozidla.

Kontrola tachometru pomocí prověření VIN

Nejsnazším způsobem, jak provést kontrolu km, je prověření historie vozidla. Historii auta lze dohledat pomocí jeho VIN kódu (více o VIN kódu a jeho umístění na voze nalezente zde). Díky prověření historie vozidla můžete dohledat historické záznamy o stavu tachometru. Jejich porovnáním s aktuálním stavem lze pak jednoduše zkontrolovat km a odhalit případné stočení tachometru. 

Prověřením lze navíc odhalit i zatajené poškození vozu. Nejen v ČR se totiž vyskytují ojetiny po těžkých haváriích, které jsou nekvalitně opraveny. Takové ojetiny nesplňují bezpečnostní parametry stanovené výrobcem, při autonehodě nemusí správně ochránit posádku, ba dokonce ji mohou více ublížit. 

Nezapomeňte zkontrolovat i prodejce

Kromě vozu je důležité zkontrolovat i osobu, která jej prodává. V roce 2022 bylo v České republice přes 4 miliony nařízených exekucí. Na to je dobré pamatovat i při koupi vozidla. Kdybyste koupili vozidlo od osoby v exekuci, může vám jej exekutor zabavit bez ohledu na platnou kupní smlouvu a uhrazenou kupní cenu. 

Této situaci lze naštěstí předejít kontrolou exekucí, kterou provedete snadno online na webu exekuce.cebia.cz.

Kontrolovat lze fyzické i právnické osoby a vyhledávat pomocí rodného čísla, IČO nebo jména a data narození. 

Slovenská verze článku: Kontrola najazdených kilometrov