Co je to VIN kód

VIN (Vehicle Identification Number) je 17 místný kód, který jednoznačně a jedinečně identifikuje vozidlo. Jedná se v podstatě o rodné číslo každého vozidla

VIN kód je umisťován na několika různých místech na vozidle a minimálně jednou je vyraženo do karoserie či nosného rámu. Umístění VIN kódu je rozdílné u každé značky i modelu auta. Taktéž technologie provedení ražby VIN kódu je různá.

Kde najdu VIN kód

V dokladech vozu

VIN vozidla je vždy uvedenou na velkém i malém technickém průkazu, najdete ho také na zalené kartě, v servisní knížce apod. 

  1. Umístění VIN vozidla na malém technickém průkazuUmístění VIN na malém TP
  2. Umístění VIN vozidla na velkém technickém průkazu Umístění VIN na velkém TP

Na vozidle

Pro umístění VIN neexistuje jedno konkrétně dané místo, každý výrobce ho proto může umisťovat na trochu jiné místo, nejčastěji však VIN najdete:

  1. Pod čelním sklem Umístění VIN pod čelním sklem
  2. V motorovém prostoru vozidla Umístění VIN v  motorovém prostoru
  3. Na typovém štítku na předních dveřích či sloupkuUmístění typového štítku s VIN

K čemu je VIN kód dobrý? 

Pomocí VIN kódu lze dohledat všechny důležité informace o vozidle. Například kdy a kde bylo vyrobeno, v jaké barvě a výbavě, pro kterou zemi apod. Zároveň lze na základě VIN zkontrolovat historii vozidla včetně najetých kilometrů, předchozích poškození či provedených servisních úkonů. ATR Banner 2 (1)

K takové kontrole vám stačí pouze znalost VIN vozidla. Stačí jej zadat do systému Autotracer a během pár okamžiků si on-line zobrazíte kompletní informace o voze i jeho historii.  ​​​​

Kontrola VIN kódu on-line na Cebia.com

VIN vozidla lze jednoduše prověřit z pohodlí domova - stačí jej zadat do systému Autotracer na adrese Cebia.com. Systém provede ověření VIN zdarma a dohledá všechny dostupné informace o vozidle, které lze v placené části zkontrolovat. Prověření VIN systémem Autotracer mimo jiné umožňuje:

Nezapomeňte, že kontrola historie automobilu pomocí prověření VIN kódu by měl být první krok při jeho koupi. Kontrolou VIN lze odhalit stočený tachometr a nebo předchozí vážné poškození, aniž byste museli s vozem absolvovat servisní prohlídku. 

Vždy si ojetý vůz před koupí prověřte!