Cena ojetého vozu

Peníze jsou při prodeji i koupi auta až na prvním místě. Co vlastně určuje cenu ojetého vozu? Odpověď není jednoduchá, u každého auta to může být jiné. Základními faktory jsou samozřejmě cena nového auta, jeho stáří a najeté kilometry. Velkou roli ale hrají také výbava vozu, typ pohonu a motoru, barva karoserie či oblíbenost dané značky či modelu. 

Už při pořizování auta je tedy dobré zjistit, jak rychle vybranému vozu klesá hodnota, aby jej šlo za pár let také dobře prodat. Obecně se dá říci, že u běžných aut (Škoda Octavia, VW Golf apod.) klesá hodnota výrazně pomaleji než u dražších značek a modelů (BMW řady 3, Porsche Cayenne atd.).

Možnosti ocenění auta:

1. Vlastní průzkum inzerce

Probírat se inzeráty podobných aut se zdá jako nejjednodušíí způsob. V praxi ale často znamená dlouhé hodiny hledání a porovnávání inzerátů - ne vždy totiž narazíte na úplně totožné auto. Ocenění tímto způsobem navíc nemusí být přesné, neboť inzerované ceny bývají často vyšší, než za jaké se auta skutečně prodají. 

2. Ocenění v autobazaru

Jedná se o poměrně spolehlivý způsob, jak zjistit cenu auta, za kterou je bazar ochotný vůz vykoupit. Počítejte však, že i autobazar musí na autě něco málo vydělat, tudíž vám nabídne o něco méně peněz, než je skutečná hodnota vozu. Vždy si dejte pozor, abyste navštívili poctivý bazar. Nepoctivci se totiž různými praktikami snaží výkupní cenu co nejvíce snížit, aby měli z následného prodeje větší profit. 

3. Soudní znalec

Potřebujete-li znát cenu auta úplně přesně třeba kvůli soudnímu sporu, nezbude vám nic jiného, než se obrátit na soudního znalce. Při koupi či prodeji vozu se však jedná o zbytečně nákladnou a zdlouhavou možnost.

4. Přesné ocenění on-line na Cebia.com

Mnoho pojišťoven a prodejců používá pro oceňování aut profesionální programy. K těm se však běžný motorista nedostane. Nebo ano? 

Cebia nabízí přesné ocenění profesionálním nástrojem v rámci prověření historie vozidla na stránkách Cebia.com. Po zadání VIN vozidla získáte během několika málo okamžiků nejen ocenění vozidla, ale i přehled jeho historie.

Cena auta je vypočtena on-line na základě aktuální i historické situace na českém trhu s ojetinami. Navíc nepočítá jen s inzerovanými cenami, ale i cenami skutečně provedených prodejů.

5. Ocenění zdarma v aplikaci Carolina

Prakticky stejné ocenění jako v systému AUTOTRACER lze najít v naší mobilní aplikaci Carolina pro správu auta v mobilu. Vložíte-li do aplikace své vozidlo, získáte tím možnost zdarma ocenit 5 různých vozidel. Více se dozvíte na www.carolina.cz 

Slovenská verze článku: Ocenenie auta online - Ako na to?