Ať už prodáváte auto do bazaru nebo se snažíte jej prodat přímo sami, vždy budete potřebovat vědět, za jakou cenu se vaše auto dá prodat. Pro ocenění auta je možné použít několik způsobů – zkuste si s naší pomocí vybrat ten správný pro vás.

Inzerce

Inzerce je nejjednodušší způsob, jak auto ocenit. Zároveň se ovšem jedná o poměrně časově náročný proces a často také ne zcela spolehlivý a přesný. Jednoduše v inzerci na internetu vyfiltrujete nabídky aut shodné s tím vaším a poté v jednotlivých inzerátech projdete specifikace a vyhledáte co nejvíce podobné auta. Nevýhodou bývá velký cenový rozptyl a také možnost srovnání pouze podle popisu uvedeného v inzerci. Pro porovnání můžete použít největší české inzertní portály Sauto.cz nebo Tipcars.com .

Mobilní aplikace Carolina - ocenění zdarma

Ocenění pomocí naší mobilní aplikace CAROLINA je zjednodušenou verzí Cenového Reportu CEBIA. Stačí si Carolinu stáhnout do mobilu, registrovat se a okamžitě můžete ocenit zdarma až 5 aut. Ocenění v Carolině vám poskytne okamžitý přehled o obvyklé ceně auta na českém trhu a k tomu vám zobrazí historii inzerce oceňovaného auta (pokud ji má Carolina k dispozici) a dále přehled inzerce podobných vozidel. Je to tedy nástroj vhodný nejen pro ocenění při prodeji, ale také při koupi auta. Navíc vám Carolina umožní komplexní správu vašeho auta při jeho provozu.

Carolinu pro iOS i pro Android stahujte na www.carolina.cz

Ocenění v rámci on-line prověření Cebia.com

Cebia poskytuje přesné ocenění profesionálním nástrojem v rámci prověření historie vozidla na stránkách Cebia.com. Pro ocenění vozidla stačí do systému zadat pouze jeho VIN kód

Cena auta je vypočtena on-line na základě aktuální i historické situace na českém trhu s ojetinami. Navíc nepočítá jen s inzerovanými cenami, ale i s cenami skutečně provedených prodejů.

Autobazar/autorizovaný prodejce

Získat ocenění v bazaru nebo u autorizovaného prodejce je poměrně snadné a zároveň můžete okamžitě prodej realizovat. Stačí zajet do nejbližšího bazaru nebo k prodejci. Přímo na místě vám také auto fyzicky prohlídnou a můžete také sdělit všechny plusy vašeho auta, které může prodejce nebo bazar zohlednit v ocenění vozidla – zkrátka můžete vyjednávat. Pokud se rozhodnete auto prodat přímo do bazaru nebo prodejci, pak je nutné počítat s tím, že vám za vozidlo nabídnou výkupní cenu, která bude nižší, než nabídková cena v inzerci. Na druhou stranu se prodejem do bazaru okamžitě zbavíte starostí s prodejem, případně se zárukou novému majiteli – veškerou odpovědnost přebere výkupem bazar. Zpravidla bývá výkupní cena o 20 až 30 % nižší než obvyklá prodejní cena, ale může to být také méně i více – záleží, jaká je zrovna poptávka po vašem autu na trhu, v jakém regionu auto nabízíte, případně na dalších faktorech.

Profesionální znalec

Pro ocenění auta si můžete najmout také profesionálního znalce. Kontakty se dají najít na internetu. Výhodou tohoto způsobu ocenění je kvalifikované posouzení a podrobná zpráva o stavu auta. Pro běžný prodej se ovšem znalecké ocenění nepoužívá, protože jeho cena je ve srovnání s ostatními způsoby vysoká (až několik tisíc Kč).

Specializovaná firma

V současné době existuje již řada firem, které nabízejí komplexní poradenství a zprostředkování prodeje auta. Tyto firmy zpravidla vedou osoby s dlouholetými zkušenostmi z oblasti prodeje a servisu aut. Většinou nabízejí více typů služeb v různém rozsahu od jednotlivých úkonů jako je např. právě ocenění vozidla, až po komplexní zajištění prodeje. Můžete si tak zvolit službu, která vám bude svým rozsahem a cenou vyhovovat. Pokud se rozhodnete přes takovou firmu prodat, pak výhodou pro vás může být odborné posouzení stavu vozidla a ocenění pro prodej, příprava auta k prodeji, nabízení auta a komunikace se zájemci a v případě prodeje také zajištění papírování kolem prodeje a vyřízení převodu. Nevýhodou může pro někoho být cena této služby – většinou je požadována provize z prodeje auta, podobně jako při komisním prodeji.

Slovenská verze článku: Ako zistiť cenu auta pred jeho predajom?