VIN (neboli identifikační číslo vozidla) je mezinárodně uznávaný jedinečný identifikátor motorových vozidel (osobních, užitkových, nákladních, obytných, motorek atd.). Jedná se o kód složený z jedinečné kombinace číslic a písmen, přičemž písmena O, I a Q se nepoužívají, aby nedošlo k jejich záměně s čísly 0, 1 a 9.

Pomocí VIN kódu lze vozidlo nejen identifikovat, ale také lze na jeho základě dohledat a prověřit všechny důležité informace o vozidle (výrobce, model, kód motoru, datum výroby, historii najetých km, servisní historii, předchozí poškození apod.). Jak jednoduše VIN kód prověřit zjistíte v samostatném článku.

Složení VIN kódu

New Project (54)

  1.  První tři znaky VIN kódu značí výrobce vozidla, přičemž první znak označuje region výrobce (evropský region má přiřazen písmena S až Z) a druhý znak upřesňuje konkrétní zemi výrobce. 
    Čeští výrobci vozidel mají vyhrazeny kódy začínající na písmena TJ až TP - například Škoda Auto využívá kombinaci TMB. 
  2. Čtvrtý až devátý znak představují tzv. popisný kód vozidla, který si každý výrobce může navrhnout dle vlastní volby. Obvykle v něm jsou zašifrovány obecné informace o vozidle jako model, druh karoserie, typ motoru, výrobní série apod. Devátý znak využívají někteří výrobci (především v Severní Americe) jako kontrolní číslici, ta slouží jako ochrana proti chybnému zadání VIN.
  3. Posledních osm znaků tvoří jedinečné výrobní číslo konkrétního vozidla. Mechanismus přidělování znaků si každý výrobce určuje sám, poslední čtyři znaky však musí být číslice. 

Nejčastější umístění VIN kódu

O tom, jak a kde hledat VIN kód jsme se rozepsali v tomto článku, nejčastěji ho naleznete:

K čemu VIN slouží

VIN je nejdůležitější identifikátor každého vozidla. Na jeho základě je vozidlo vedeno ve všech databázích výrobce, registru vozidel, policie, autoservisů, pojišťoven atp. Je tedy potřeba jej znát pro řadu úkonů - třeba sepsání kupní smlouvy, přepisu vozu na úřadě nebo uzavření pojištění. 

Pomocí VIN lze vůz ve výše uvedených databázích zkontrolovat a prověřit. On-line tak můžete zjistit, zda nemá vůz stočený tachometr, jestli byl v minulosti havarován, jakou má servisní historii či kdy a za jakou částku byl inzerován. 

Prověření VIN kódu on-line na Cebia.com

Kontrolu VIN lze provést jednoduše na adrese Cebia.com. Jedná se o největší databázi záznamů o ojetých vozidlech v Evropě a umožňuje:

Systém sdružuje záznamy z databází výrobců vozidel, autoservisů, prodejců vozidel, pojišťoven, policie a dalších auto-moto institucí. 

Pro kontrolu a prověření VIN klikněte na tento odkaz

Slovenská verze článku: VIN kód (Vehicle Identification Number)