Jak zjistit skutečně najeté kilometry

Nejlepším způsobem, jak zjistit skutečně najeté kilometry, je jejich kontrola v nezávislé databázi, do které se stavy tachometru v průběhu života automobilu ukládají. 

Prověřit najeté kilometry on-line >
 

Největší databázi záznamů ojetých vozidel v Evropě provozuje česká společnost Cebia a naleznete ji na webu Cebia.com. Pro kontrolu najetých kilometrů stačí zadat VIN kód vozidla a během několika okamžiků můžete zkontrolovat všechny historické záznamy stavu tachometru. 

Ve výsledku prověření kromě toho naleznete všechny detailní informace z historie vozu, jako kontrolu najetých kilometrůkontrolu poškození, kontrolu stáří a původu vozidla, fotografie nebo historii inzerceAutotracer_graf_kmCar_History_Poskozeni

Záznamy pochází z 32+ zemí

Cebia.com je v odhalování vozidel se stočenými tachometry v ČR vůbec nejúspěšnější. Za tímto úspěchem stojí především vysoký počet partnerů, kteří do systému Cebia poskytují data. Jsou to nejenom státní registry vozidel, ale také autoservisy, prodejci vozidel, pojišťovny, inzertní portály, policejní databáze, databáze poškozených vozidel a mnoho dalších. 

Běžný řidič si ani neuvědomuje, jak často je počítadlo kilometrů opisováno a stav najetých kilometrů zanášen do různorodých databází. 

Stáčení kilometrů je výnosný byznys

Přestože lze díky systému Cebia odhalit skutečně najeté kilometry snadno a on-line, stáčení tachometru je stále nejběžnější podvod na trhu s ojetinami. V České republice je sice stáčení tachometru klasifikováno jako trestný čin, vymáhání spravedlnosti je ale v praxi velmi obtížné.

Cena pevná, kilometry dohodou

Počet najetých kilometrů je pro lidi, kteří shání ojeté vozidlo, stále nejdůležitější parametr. Podvodníci jsou si toho moc dobře vědomi a proto se ke stáčení tak často přiklánějí. Při nákupu ojetého vozidla se stočeným tachometrem kupující přeplatí auto o desítky nebo i stovky tisíc korun. Dále je pak čekají další nečekané výdaje za opravy a údržbu vozu. 

Pozor především na auta ze zahraničí

Podvody s najetými kilometry se nejčastěji vyskytují u vozidel dovezených ze zahraničí. Podvodníci spoléhají na to, že prověřit historii je u takových vozidel složitější než u vozidel z České republiky. Systém Cebia.com však díky zahraničním datovým zdrojům dokáže i taková vozidla odhalit. 

Stáčení ročních ojetin

S rozmachem operativních leasingů se v Česku rozšířilo i stáčení tachometrů mladých vozidel. V podmínkách operativních leasingů je totiž vždy určen maximální povolený nájezd kilometrů. Pokud jej zákazník překročí, musí kilometry navíc doplácet. A to se mnohým řidičům nechce, a tak před vrácením vozidla leasingové společnosti kilometry stočí. 

Stočený tachometr lajk nepozná

Lajk nemá šanci poznat, že vozidlo má najeto více kilometrů, než svítí na budících. Podvodníci si pro stáčení tachometru záměrně vybírají auta, která nevypadají příliš opotřebovaně. Pokud je nějaký díl více opotřebovaný, tak jej jednoduše vymění (např. spojkový pedál, obšití volantu, řidičova sedačka). Výměna dílů v řádu tisícikorun se jim vždy vyplatí. 

Skutečný nájezd kilometrů tak nejlépe zjistíte prověřením VIN kódu vozidla na Cebia.com. Kromě toho můžete prověřit, zda vozidlo nebylo v minulosti havarováno, zda není odcizené, zda nebylo provozováno jako taxi a další zajímavé informace.