Evidenční kontrola je fyzická kontrola vozidla, kterou je potřeba absolvovat vždy při převodu ojetého vozidla (změna vlastníka či provozovatele), vývozu vozidla, registraci některých dovezených vozidel či zápis některých změn vozidla. Evidenční kontrolu je potřeba provést i při převodu vlastnictví mezi rodinnými příslušníky (včetně dědictví). 

Evidenční kontrolu provádí stanice technické kontroly (STK) a lze ji absolvovat v kterékoliv této stanici bez ohledu na vaše bydliště. 

Nejčastější důvod pro evidenční kontrolu je přepis vozidla na jiného vlastníka, pro který je nutné evidenční kontrolu podstoupit (vše o přepisu vozidla naleznete v samostatném článku). 

Protokol o evidenční kontrole

Výstupem evidenční kontroly je tzv. protokol o evidenční kontrole, který vystavuje stanice technické kontroly ihned po provedení evidenční kontroly. Platnost evidenční kontroly je 30 dnů od vystavení protokolu o evidenční kontrole, přepis vozidla nebo jiný úkon tedy musíte stihnout v této lhůtě. 

Cena evidenční kontroly se obvykle pohybuje v řádu stokorun od 200 do 800 Kč.
Průměrná cena tohoto typu kontroly činí 400 Kč 

Co je potřeba pro provedení evidenční kontroly

Na evidenční kontrolu se samozřejmě musíte dostavit s vozidlem, které má být kontrolováno. Dále budete muset předložit dva dokumenty (originály, nikoliv kopie):

Co všechno je kontrolováno

Při evidenční kontrole má technik za úkol zjistit, zda skutečný stav vozidla odpovídá údajům uvedeným v originálu velkého technické průkazu a v malém technickém průkazu (osvědčení o registraci vozidla), případně v osvědčení o technické způsobilosti vozidla, které nepodléhá registraci. Během kontroly není kontrolován pouze VIN kód vozidla, ale i ostatní části vozu. Více informací, jak prověřit VIN kód, zjistíte v samostatném článku. Pokud se chystáte koupit ojetinu, přečtěte si také, jak prověřit ojeté auto.

Při evidenční kontrole je nejčastěji kontrolováno:

  • VIN vozidla 
  • Barva karoserie
  • Typ motoru
  • Výrobní štítek s údaji o vozidle
  • Rozměry pneumatik a ráfků
  • Tažné zařízení
  • Počet míst k sezení

ATR Banner 2 (1)

Jak dlouho trvá evidenční kontrola

Samotná kontrola trvá zhruba 10 minut, nějaký čas však zabere příprava dokumentů, provedení platby, vystavení protokolu o evidenční kontrole atd. Pokud stanice technické kontroly neumožňuje objednání předem na přesný čas, počítejte také s čekáním ve frontě než stanice odbaví automobily před vámi - v tom případě platí "kdo dřív přijde, ten dřív mele".