"Náhodný" překlep

Nedávno se na nás obrátil jeden zájemce o koupi Škody Superb z autobazaru, který chtěl prověřit vybrané auto v naší službě AUTOTRACER, ale podle rozsahu informací zobrazených před koupí naší služby, jsme neměli k dispozici téměř žádné údaje z jeho historie. Poprosili jsme jej tedy o VIN auta a kontrolou v databázi výrobce jsme zjistili, že auto s tímto VIN nebylo nikdy vyrobeno. Doporučili jsme tedy zákazníkovi, aby se dotázal prodejce, zda není ve VIN chyba. Prodejce chvíli mlžil a pak zákazníkovi sdělil, že se u daného auta „asi náhodou překlepl“ v jednom znaku ve VIN a zákazníkovi poskytl správné VIN.

Prověření správného VIN odhalilo totálku

Při opakovaném prověření – nyní již se správným VIN – zákazník zjistil, že vozidlo v roce 2018 prodělalo v Německu totální ekonomickou havárii, kdy kalkulace nákladů na opravu byla pojišťovnou stanovena na téměř 16 000 Euro. Díky zjištění této závažné informace z naší služby a také s ohledem na nekorektní chování prodejce zákazník vozidlo nezakoupil.

superb vypis

Překlep ve VIN byl přitom jen velmi těžko postřehnutelný. Při namátkové kontrole některých dalších aut prodejce jsme zjistili, že takových nenápadných „překlepů“ se povedlo prodejci nasázet u několika dalších aut, které nabízí k prodeji. Že by tolik náhod…?

Údaje o autu zjišťujte ještě před návštěvou bazaru

U některých nepoctivých autobazarů jsou takovéto malé překlepy běžnou taktikou pro zatajení skutečné historie vozidla. Mějte se tedy na pozoru - před návštěvou autobazaru zkuste od prodejce nejdříve získat dokumentaci k vozidlu, kde bude VIN uveden – solidní prodejce by neměl mít problém vám dokumenty k vozidlu poslat ještě před návštěvou bazaru. Po kontrole VIN prověřte všemi dostupnými cestami, například v naší online službě na Cebia.cz.

Pokud se poté vydáte do autobazaru, vezměte sebou někoho, kdo autům rozumí a auto důkladně prohlédněte a vyzkoušejte testovací jízdou. Přece jen jde o investici, kterou zopakujete jen párkrát za život a pokud vyberete špatně, může vás to stát mnohem více, než dáte do koupě auta.