Pokud si vybíráte ojetý vůz, jeden z klíčových ukazatelů jeho stavu jsou najeté kilometry. Bohužel toho si jsou vědomi i podvodníci chtějící na prodeji ojetiny vydělat co nejvíce. Stáčení tachometrů je tak stále výnosný byznys, hlavně pak u ojetin ze zahraničí, u kterých bývá ověření historie těžší než u aut z ČR.

BMW řady 5 z Belgie

BMW5_3

Jeden z našich zákazníků si u nás prověřil oblíbené manažerské kombi původem z Belgie. Prodejce v inzerátu udával nájezd necelých 100 000 km, rok výroby 2012 a velmi zajímavou cenu. Naštěstí byl zájemce o vůz obezřetný a prověřil si jeho historii na Cebia.com. A nestačil se divit.

Stočený tachometr o 212 500 km

Hned v první kategorii prověření narazil na zásadní problém - než BMW opustilo Belgii mělo na tachometru 271 500 km, při dovozu do Česka ale pouze sympatických 59 000 km. Mezi Belgií a Českem se tak z tachometru záhadně vytratilo neuvěřitelných 212 500 km.

image (20)

Někdo jej navíc omladil o 2 roky 

Dalším překvapením pak byl skutečný rok výroby vozidla, který není rok 2012 udáváný prodejcem, ale rok 2010. Kromě toho prověření odhalilo i dvě menší poškození vozu. 

BMW - stáří

Je stočený tachometr problém? 

Stočení tachometru je samozřejmě podvod, který se však pouze těžko dokazuje a stíhá - proto je koneckonců tak oblíbené. Ojetý vůz se stočeným tachometrem (a upraveným rokem výroby) je nabízen a prodán za mnohem vyšší cenu, než jakou skutečně má. Kupující je jednoduše podveden a okraden o nemalé finanční prostředky.

U přemrštěné ceny však problémy nekončí. Ujeté kilometry a stáří vozu mají přímý vliv i na technický stav vozidla. Majitele tak mohou čekat vysoké náklady za opravy a výměny opotřebených dílů.

Prověření ojetiny v celé Evropě

Zájemce o zmíněné BMW si samozřejmě auto nekoupil a byl šťastný, že díky prověření Cebia ušetřil statisíce korun. Mnoho podvodníků stále spoléhá na to, že vozy ze zahraničí nelze prověřit, nicméně databáze Cebia obsahují záznamy z více než 32 zemí včetně zmiňované Belgie. 

Pokud si i vy vybíráte ojetý vůz, vždy si jeho historii i technický stav důkladně prověřte! Věřte nám, vyplatí se to.

Společnost Cebia dlouhodobě pomáhá motoristům s bezpečným nákupem ojetých vozidel. Pro motoristy nabízí především komplexní online službu AUTOTRACER, která umožňuje rychlé prověření historie ojetých aut. Kromě online prověření nabízí dále řadu dalších služeb pro prověřování původu, originality a identifikaci vozidel. Informace o našich službách naleznete na www.cebia.cz.

Máte dotazy k naší službě AUTOTRACER? Napište nám na cebia@cebia.cz.