Pokud si vybíráte ojetý vůz, jeden z klíčových ukazatelů jeho stavu jsou najeté kilometry. Bohužel toho si jsou vědomi i podvodníci chtějící na prodeji ojetiny vydělat co nejvíce. Stáčení tachometrů je tak stále výnosný byznys, hlavně pak u ojetin ze zahraničí, u kterých bývá ověření historie těžší než u aut z ČR.

BMW řady 5 z Belgie

BMW5_3

Jeden z našich zákazníků si u nás prověřil oblíbené manažerské kombi původem z Belgie. Prodejce v inzerátu udával nájezd necelých 100 000 km, rok výroby 2012 a velmi zajímavou cenu. Naštěstí byl zájemce o vůz obezřetný a prověřil si jeho historii na Cebia.com. A nestačil se divit.

Stočený tachometr o 212 500 km

Hned v první kategorii prověření narazil na zásadní problém - než BMW opustilo Belgii mělo na tachometru 271 500 km, při dovozu do Česka ale pouze sympatických 59 000 km. Mezi Belgií a Českem se tak z tachometru záhadně vytratilo neuvěřitelných 212 500 km.

image (20)

Někdo jej navíc omladil o 2 roky 

Dalším překvapením pak byl skutečný rok výroby vozidla, který není rok 2012 udáváný prodejcem, ale rok 2010. Kromě toho prověření odhalilo i dvě menší poškození vozu. 

BMW - stáří

Je stočený tachometr problém? 

Stočení tachometru je samozřejmě podvod, který se však pouze těžko dokazuje a stíhá - proto je koneckonců tak oblíbené. Ojetý vůz se stočeným tachometrem (a upraveným rokem výroby) je nabízen a prodán za mnohem vyšší cenu, než jakou skutečně má. Kupující je jednoduše podveden a okraden o nemalé finanční prostředky.

U přemrštěné ceny však problémy nekončí. Ujeté kilometry a stáří vozu mají přímý vliv i na technický stav vozidla. Majitele tak mohou čekat vysoké náklady za opravy a výměny opotřebených dílů.

Prověření ojetiny v celé Evropě

Zájemce o zmíněné BMW si samozřejmě auto nekoupil a byl šťastný, že díky prověření Cebia ušetřil statisíce korun. Mnoho podvodníků stále spoléhá na to, že vozy ze zahraničí nelze prověřit, nicméně databáze Cebia obsahují záznamy z více než 20 zemí včetně zmiňované Belgie. 

Pokud si i vy vybíráte ojetý vůz, vždy si jeho historii i technický stav důkladně prověřte!