První kroky šťastné obdarované samozřejmě vedly na nejbližší registrační místo, kde žena obdržela šokující informaci, že vozidlo je ve Francii evidováno jako odcizené. Vozidlo tedy na úřadě nezaregistrovali a zavolali policii. Následovalo zajištění vozidla policií jako důkaz v trestním řízení. Žena tedy místo užívání si jízdy ve vysněném autě zažívá krušné chvíle a vůbec není jisté, zda jí auto bude vráceno nebo zda její bratr dostane zpět peníze, za které auto koupil.

Šlo tomuto velkému zklamání a problémům předejít?

Auto bylo čerstvě dovezené ze zahraničí. Není známo, zda jej bratr nešťastné obdarované vyhledal a dovezl osobně nebo zda bylo dovezeno přes prostředníka. Především je ovšem potřeba se ptát, zda bylo vozidlo před samotným dovozem dostatečně prověřeno, především jeho původ a okolnosti, za kterých bylo vozidlo v zemi původu odhlášeno z provozu. Podle toho, jak se příběh vyvíjel po návštěvě registračního místa, žádné prověřování vozidla před jeho dovozem neproběhlo.

Celému trápení přitom šlo celkem jednoduše předejít. Společnost Cebia poskytuje již řadu let unikátní možnost prověření vozidla v zemi jeho původu s pomocí systému PROVIN. Pomocí mezinárodní sítě partnerů z oblasti státní i soukromé sféry Cebia získává informace ze země původu vozidla. V rámci služby PROVIN je tak možné získat především tyto důležité údaje:

  • Údaje o registraci a odhlášení vozidla v dané zemi včetně přidělení registrační značky
  • Důvod vyřazení vozidla z provozu – např. totální havárie, zatopení, vyhoření apod.
  • Informace, zda není vozidlo v dané zemi evidované jako odcizené
  • Skutečný rok výroby vozidla
  • Informace o zemi, pro kterou bylo vozidlo z výroby původně určeno

Jak systém PROVIN funguje?

PROVIN je speciální službou, kdy Cebia přímo komunikuje se svými smluvními zahraničními partnery emailem nebo telefonicky. K danému vozidlu tak získáváme konkrétní a ověřené informace, které nejsou ve většině prověřovaných zemí veřejně přístupné. Cena za prověření v systému PROVIN je 2370 Kč, což v případě nákupu vozidla v hodnotě několik stovek tisíc korun a v kontextu s výše uvedeným příběhem není velká částka.

Pokud tedy zatoužíte po ojetině z dovozu, buďte opatrní a nebojte se investovat do prověření původu vozidla. Investice do prověření vozidla prostřednictvím služeb Cebia vám může ušetřit nemalé problémy i peníze.

Více informací o službách Cebia můžete získat na www.cebia.cz

Použitý zdroj: Novinky.cz https://bit.ly/3pX6foL