V Čechách je spousta šikovných chlapů, kteří autům rozumí, baví je a umí opravit téměř nemožné. Zajedou pro auto, dovezou „hezky“ ťuklé, kvalitně opraví, s nějakou slušnou přirážkou na kafe prodají a vyrobí nového šťastného majitele. Díky za ně, ale ne všichni z této skupiny šikulů mají vždy s dovezenou zbořeninou poctivé záměry nebo prostě nemusí být takoví šikulové. Ono opravit havarované auto umí hodně lidí, ale opravit auto kvalitně už může být pro některé méně zdatné či více penězochtivé problém. Novému majiteli se pak může z nekvalitně opraveného auta stát pokladnička nebo v horším případě při další havárii pojízdná rakev.

Takoví šikulové se samozřejmě nerodí jen u nás, ale také v ostatních zemích, od západu na východ. V naší prověřovací službě zachytáváme v posledních měsících auta po těžkých haváriích, která se k nám dostávají z Polska. Tato auta k nám ovšem nejsou dovážena havarovaná, ale již opravená. Na internetu v polské inzerci si je často najdou přímo koncoví majitelé nebo jsou dovážena také autorizovanými dealery, kteří je pak prodávají na svých prodejnách jako bazarová auta.

Cesta těchto aut vede nejčastěji z Německa přes Polsko a z Polska se pak dostávají do dalších zemí. Scénáře jsou si podobné – polský dovozce si vyhlédne v Německu havarované auto, které levně zakoupí. V Polsku následuje oprava a poté se auto objeví v inzerci. Často je také po určitou dobu provozováno v Polsku a získá tak nějakou historii.

Jak vidíte na fotkách, auta často bývají po těžkých haváriích, u kterých je prakticky nemožné provést finančně rentabilní opravu. U těchto aut je velká pravděpodobnost, že se v budoucnu projeví nekvalitní provedení opravy a náprava vzniklého problému může stát majitele vysokou částku. Může se také stát, že dojde k havárii na opravenou část a následky takové havárie pak mohou být díky nekvalitní opravě tragické.

koláž polské totálky vs opravené

Co dělat, abyste se vyhnuli takovým nekvalitně opraveným autům?

Ono to není tak těžké, ale stojí to nějaké peníze a čas, které bohužel někteří z nás nejsou ochotni investovat. Je potřeba věnovat čas výběru auta, většina z nás začíná na internetu. Ovšem někomu stačí najít auto v inzerci s pěknými fotkami a hned by se jel na auto podívat. Často pak dojde ke zklamání, protože auto v místě prodeje prostě není takové, jak bylo prezentováno na internetu.

Pokud se chcete těmto zklamáním vyhnout, snažte se nejdřív vyhledat informace o daném modelu na webu, podívejte se na recenze prodejce. Využijte naši službu AUTOTRACER na www.cebia.cz, která by měla být prvním informačním zdrojem o vámi vybraném autu. Na základě výsledku naší služby si můžete připravit otázky a prodejci dopředu zavolat – pokud vám nebude chtít odpovědět nebo bude odpovídat vyhýbavě, raději do bazaru nejezděte. Pokud se už rozhodnete jet na auto podívat, vemte si sebou spolehlivého odborníka. Na internetu dnes najdete recenzované firmy či osoby, kteří se kontrolou aut v bazarech zabývají – věřte nám, vyplatí se to.

Společnost Cebia dlouhodobě pomáhá motoristům s bezpečným nákupem ojetých vozidel. Pro motoristy nabízí především komplexní online službu AUTOTRACER, která umožňuje rychlé prověření historie ojetých aut. Kromě online prověření nabízí dále řadu dalších služeb pro prověřování původu, originality a identifikaci vozidel. Informace o našich službách naleznete na www.cebia.cz.

Máte dotazy k naší službě AUTOTRACER? Napište nám na cebia@cebia.cz.