Zánovní Mercedes s překvapením

Hrdinou dnešního příběhu je velmi oblíbené SUV Mercedes-Benz ML, jehož historii si u nás před nedávnem prověřiil jeden z našich zákazníků. Vůz vyrobený v roce 2017 byl prodán v Polsku, kde také do léta 2019 bez problémů jezdil. 

V červenci 2019, kdy měl vůz najeto 65 000 km, byl velmi nepěkně nabourán. Boční náraz zdemoloval prakticky celý bok a náklady na opravu byly vyčísleny na více než 302 000 zlotých, tedy v přepočtu 1 653 000 Kč. 

ML totalka

Co je ekonomická totální havárie?

Škoda na vozidle byla pojišťovnou prohlášena za ekonomickou totální havárii. Náklady na opravu byly tedy natolik vysoké, že by se oprava s ohledem na hodnotu vozidla nevyplatila. Je důležité připomenout, že při kalkulaci výše opravy je počítáno s opravou v autorizovaném autoservisu za dodržení servisních postupů výrobce a originálních náhradních dílů. Pouze takto provedená oprava totiž zaručí, že vůz bude spolehlivý a především bezpečný pro jeho další provoz. 

V inzerci jako nové a s nižsím nájezdem

ML tacho

Po havárii bylo vozidlo s největší pravděpodobností prodáno jako vrak, jeho život tím ovšem neskončil. O více než rok později se totiž objevilo v inzerci bez známek předchozího poškození a navíc s o 5 000 km nižším nájezdem. 

ML inzerat

Co se s autem stalo?

Vůz byl evidentně opraven, kým a jakým způsobem ale bohužel nevíme. Předpokládáme však, že vzhledem k výši škody byl Mercedes opraven levnějším způsobem, než jakým to vyžaduje automobilka ve svých servisních příručkách. V praxi to obvykle znamená nižší kvalitu opravy a použití neoriginálních nebo použitých náhradních dílů. 

Pokud na podobné auto narazíte, vždy si od prodejce vyžádejte veškeré dokumenty k provedené opravě včetně faktur za náhradní díly a nechte vůz zkontrolovat zkušeným mechanikem či v autorizovaném autoservisu. 

Prověřujte i zánovní vozy

Tento případ není na trhu ojetin žádnou výjimkou. Levné opravy drahých zánovních aut slibují vysoké výnosy. Proto vždy při koupi auta prověřte jeho historii a technický stav. Prvním krokem by mělo být vždy on-line prověření historie vozidla