SUV je jedna z mnohých kategorií automobilů. Název SUV je zkratka anglického názvu Sport Utility Vehicle, česky bychom řeli sportovně užitkové vozidlo. Automobily typu SUV kombinují výhody terenních a zpravidla rodinných vozidel. To přináší některé výhody jako vyšší stavbu karoserie a drsnější vzhled, ale i řadu nevýhod. 

✅ Výhody automobilů SUV

  • Vzhled - Oproti často velmi fádním vozů kombi nebo MPV nabízí SUV drsný "outdoorový" vzhled. A jelikož se auta často kupují více srdcem než rozumem, tak jsou vozy SUV pro řadu motoristů velmi lákavé právě díky jejich image. 
  • Vyšší stavba karoserie - Vyšší karoserie nabízí snadnější nastupování, pocit většího bezpečí, snadnější parkování u obrubíků a mnohdy lepší výhled z vozidla. Vyšší posaz pak oceníte především při jízdě v noci, kdy vás nebudou oslňovat světlomety protijedoucích vozidel.
  • Schopnost jízdy mimo silnici - Tato vlastnost byla zprvu u vozidel SUV vůbec tou nejdůležitější, dnes bychom ji však u celé řady SUV hledali marně. Nicméně stále existují SUV, která nabízejí zvýšenou ochranu podvozku, pohon 4x4, případně i redukční převodovku či uzávěrky diferenciálů

❌ Nevýhody automobilů SUV

  • Vyšší váha - Když porovnáme uvnitř stejně velká vozidla SUV a kombi nebo MPV, tak jsou SUV vždy těžší. Je to právě kvůli jejich vyšší stavbě a větší mohutnosti karoserie. Vyšší hmotnost má za následek horší spotřebu paliva a horší ovladatelnost na silnici. 
  • Menší vnitřní prostor - Kvůli větší mohutnosti karoserie je vnitřní prostor vozů SUV  menší než u srovnatelných kombi nebo MPV. 
  • Horší jízdní vlastnosti - Vyšší světlá výška znamená i vyšší těžiště. V zatáčkách se tak SUV více naklánějí. Výrobci proti tomu bojují tužším naladěním podvozku, které má ale za následek horší komfort jízdy na nerovnostech. 
  • Nepraktičnost - Pokud hledáte auto pro rodinu, nemusí být SUV zrovna to pravé. Začněme vysoko umístěnou nakládací hranou kufru, přes kterou se těžko dostávají těžká břemena (např. kočárek). Vysoko je umístěná i střecha, takže sundávání věcí z rakve či střešních nosičů může být oříšek. Pokud chcete praktické rodinné auto, vybírejte raději mezi MPV

Jaký je rozdíl mezi SUV a MPV?

Vozy SUV nabízejí možnost vyrazit mimo silnici (nebo se tak alespoň snaží vypadat). Naproti tomu vozy MPV se zaměřují hlavně na praktičnost a nabízí co největší vnitřní prostor a variabilitu interiéru. 

Mnoho dnešních SUV (Peugeot 5008, Renault Austral) jsou však v podstatě MPV s trochu zvýšenou světlou výškou a drsnějším vzhledem. S jízdou v terénu se u nich nepočítá. 

Co je to crossover? 

Crossover je výraz používaný pro malá SUV velikosti hatchbacku pro jízdu po městě, kde řidič ocení lepší výhled z vozu a snažší parkování díky vyšší svělé výšce. S jízdou v terénu se u crossoverů nepočítá, proto většinou nejsou vybaveny ani pohonem všech kol. Typickým crossoverem jsou např. Škoda Kamiq, Renault Arkana, Renault Captur, Volkswagen T-Cross nebo Opel Crossland.

Které SUV je nejlepší?

To samozřejmě záleží na osobních preferencích každého řidiče. Někdo hledá u SUV především vzhled, někdo zase terénní schopnosti či praktičnost. Objektivně však lze vybrat pár zástupců SUV, kteří se na trhu osvědčili.

Suzuki Vitara

Suzuki Vitara

Vitara je rozměry spíše menší SUV. Za své peníze však dostanete velmi kvalitně postavené auto se spolehlivým motorem a především léty ověřeným pohonem 4x4, který ve své třídě nemá konkurenci. Velkou výhodou Vitary je navíc fakt, že ji pomalu klesá hodnota, což oceníte hlavně v okamžik, kdy se ji rozhodnete prodat. Pokud bydlíte na horách, nebo často jezdíte po polních/lesních cestách, Vitaru určitě zařaďte do svého výběru. 

Škoda Yeti

Škoda Yeti

Yeti byl vůbec první mladoboleslavský pokus o vůz kategorie SUV. A nutno říci, že se jim auto opravdu povedlo. Vzhled je i po dlouhých letech od premiéry stále nadčasový, auto nabízí dobré jízdní vlastnosti na silnici a německy precizní dílenské zpracování. Může vás však potrápit malý vnitřní prostor (hlavně kufr), koroze karoserie či závady některých méně povedených agregátů. Naštěstí však Yetinu umí opravit každý český autoservis.

Volvo XC90

Volvo XC90

Volvo XC90 předchozí generace je skvělé rodinné SUV. Nabízí velký vnitřní prostor, až sedmimístné uspořádání, výbornou pasivní i aktivní bezpečnost a dobrou spolehlivost. Chybu neuděláte s pětiválcovými naftovými motory, pokud jste petrolhead, dá se sehnat i verze s benzínovou V8. V případě XC90 však zapomeňte na jakékoliv rychlejší průjezdy zatáčkami, proti tomu podvozek začne velmi brzy protestovat. Pro pohodovou jízdu, která se na Volvo sluší a patří, je to však skvělý společník. 

Toyota RAV4

Toyota RAV4

Toyota RAV4 je dobré SUV ve všech svých generacích. U starších aut vás může potrápit koroze, ale to je asi tak vše. RAV4 jsou mimořádně spolehlivá auta. Dobré je ale vyhnout se dieselům a vybírat mezi auty s benzínovým motorem. Zvláště hybridy jsou velmi povedené a kromě spolehlivosti se umí odvděčit i nízkou spotřebou. Některé zájemce ale může odradit až příliš asijský vzhled RAV4, nebo projev automatické převodovky CVT, kterou mají především hybridní provedení.

Kupujete ojeté SUV? Prověřte si jeho historii!

Kontrolu jakéhokoliv SUV na základě VIN kódu můžete provést jednoduše v největší databázi záznamů o ojetých SUV v Evropě na stránkách Cebia.com. Prověření může obsahovat: 

Prověřit VIN kód >

Autotracer_pruvodce

Co je to VIN kód

VIN (Vehicle Identification Number) je 17místná unikátní řada znaků, která je rodným číslem každého vyrobeného automobilu. Své vlastní VIN mají nejen osobní vozidla, ale také motocykly, nákladní vozidla, vozíky, přívěsy či obytné vozy. 

VIN najdete na mnoha různých místech ve vozidle. Přesné umístění VIN je rozdílné u každého vozidla, vždy jej však spolehlivě najdete v dokladech od vozu (velký TP a malý TP). 

Slovenská verzia článku: SUV - Čo to znamená a ktoré SUV je najlepšie?