Hatchback je automobil s dvouprostorovou karoserií (jeden prostor je určený pro motor, druhý prostor pro posádku a zavazadla), která je opatřena třemi nebo pěti dveřmi. Třetí, respektive páté dveře se nachází na zadní straně vozu a jsou vždy určené pro přístup k zavazadlům. 

Karoserie typu hatchback je výrobci používána především u menších modelů nižší až střední třídy. Dříve bylo běžné nabízet jeden model jako hatchback i kombi (např. Škoda Fabia, Volkswagen Golf). Aktuálně však malá kombi mizí a jsou pomalu nahrazovány populárními SUV a crossovery

✅ Výhody hatchbacku

Hlavní výhodou hatchbacků je především jejich praktičnost. Na malém půdorysu nabízí velkorysý prostor pro posádku i zavazadla. Mezi prostorem pro pasažéry a zavazadelníkem navíc není plechová přepážka jako u sedanů. Díky tomu lze zadní sedadla sklopit, a tím objem kufru ještě zvětšit. 

Hatchbacky pak nabízí i velký vstupní otvor do zavazadelníku, neboť se jejich zadní část prudce svažuje jako třeba u kombi. 

❌ Nevýhody hatchbacku

Asi jediná možná nevýhoda karoserie typu hatchback je větší pronikání hluku od zadních kol do prostoru pro posádku. V tomto ohledu jsou na tom lépe sedany, u kterých je zavazadelník od posádky oddělen plechovou příčkou. 

Historie hatchbacku

Za první automobil s tímto typem karoserie je pokládán Citroën Traction Avant z roku 1938 ve verzi Commerciale. Prvním masově vyráběným hatchbackem se pak stal až Renault 4 z roku 1961, na který navázalo mnoho dalších úspěšných modelů. 

Mezi vůbec nejúspěšnější hatchbacky se zařadily modely:

Nutno dodat, že hatchbacky jsou velmi populární především v Evropě. Na mnoha jiných kontinentech (např. v Severní Americe) se hatchbacky téměř neprodávají a motoristé upřednostňují sedany. 

Hatchback vs liftback

Karoserie typu liftback kombinuje vzhled sedanu s praktičností hatchbacku. Karoserie liftbacku je tedy pouze dvouprostorová jako v případě hatchbacku a víko kufru se otevírá i se zadním sklem (narozdíl od sedanu, kde je zadní sklo pevnou součástí karoserie).

Typickým příkladem liftbacku je Škoda Octavia nebo Škoda Superb

Kufr je u liftbacků zpravidla ještě větší a praktičtější než u hatchbacků. 

Slovenská verze článku: Hatchback - Čo to je a ako sa líši od liftbacku?