Co je to MPV?

MPV (multi-purpose vehicle) je název kategorie víceúčelových osobních vozidel. Mnohem vhodnější označení je však minidodávka nebo osobní dodávka. Vozy MPV jsou navrženy tak, aby posádce nabídly co největší vnitřní prostor a pohodlí při zachování rozumných vnějších rozměrů. Narozdíl od vozů kategorie SUV, MPV upřednostňují praktičnost před stylem.

Vozy MPV představují ideální automobil pro rodiny s více dětmi.

Jaké MPV pro rodinu? 

Přestože se nových MPV prodává stále méně, je naštěstí stále z čeho vybírat mezi novými i ojetými vozy. 

Volkswagen Touran

VW-Touran

Ač je Touran postaven na poměrně malém modelu Golf a řadí se mezi menší MPV, nabízí uvnitř poměrně velký prostor pro pět nebo sedm cestujících. U sedmimístné verze ale počítejte s tím, že sedačky ve třetí řadě jsou spíše nouzové a vhodné jen pro malé děti, zároveň se po jejich vyklopení razantně zmenší prostor pro zavazadla. Vhodný je proto spíše pro pětičlenné rodiny.

Touran se nabízel s mnoha motory, mezi nimiž jsou nejpopulárnější diesely 1.9 TDI a 2.0 TDI. Jedná se o poměrně spolehlivá auta s rozumnými servisními náklady. Dobře si drží cenu, což pocítíte při nákupu, ale naopak oceníte při prodeji. 

Volkswagen Sharan / Seat Alhambra

VW-Sharan

Vypadají trochu jinak, jmenují se jinak, ale jedná se o téměř totožná auta. Oproti zmíněnému Touranu jsou větší a i při sedmimístném uspořádání vám zbude prostor na pár zavazadel. Velkou výhodou jsou zadní posuvné dveře, které usnadňují poutání dětí do sedaček. 

Stejně jako u Touranu je nejoblíbenější vznětový motor 2.0 TDI. Sharana i Alhambru ale můžete mít i s pohonem všech kol, což u vozů MPV není rozhodně standardem. Vysoké ceny ojetin jsou dány extrémní oblíbeností těchto aut. 

Ford S-Max / Galaxy

Ford-Galaxy

Ford S-Max a Galaxy jsou velmi podobná auta. Galaxy je ale o něco větší a komfortnější, kdežto S-Max je o něco sportovnější. Ačkoliv to zní jako klišé, za volantem S-Maxu se můžete skutečně bavit, ostatně oba vozy mají mezi MPV vůbec nejlepší jízdní vlastnosti. Galaxy navíc nabízí obdobný vnitřní prostor jako Sharan či Alhambra. Nevýhodou ale může být absence zadních posuvných dveří

Z motorů lze doporučit nafťák 2.0 TDCI, který při pravidelném servisu vydrží opravdu dlouho. Kvalita ojetin je však dost kolísavá a je potřeba pečlivě vybírat. 

Opel Zafira

Opel-Zafira

Na Zafiru mnoho lidí při výběru MPV zapomíná. A je to velká chyba! Prostorem i spolehlivostí se vyrovná VW Sharanu i Fordu Galaxy, zaplatíte za něj ale mnohem méně. Ani jízdní vlastnosti vás nepohorší a design vypadá na svá léta pořád dobře. 

Nejrozumnější volbou je motorizace 2.0 CDTI, případně starší 1.9 CDTI. Výhodou také je, že Zafira nebývá tak častým terčem podvodníkům či zlodějů jako právě Sharan či Galaxy.

Peugeot 5008

Peugeot-5008

Tradičně řešené MPV od Peugeotu je stejně jako Zafira překvapivě dobré auto za nevelký peníz. Koupit jej lze s pěti i sedmi sedačkami a s dvoulitrovým naftovým motorem i dobře jezdí. Velmi dobrá je ochrana proti korozi, takže se hodí i do českého příhraničí. 

Mezi motory je nejlepší naftová jednotka 2.0 HDI, naopak se vyhněte benzínu 1.6 HTP. S výběrem ojetin to je trochu horší, protože aut se zmiňovaným dobrým motorem není na trhu mnoho. 

Dacia Lodgy

Dacia-Lodgy

Z ošklivého rumunského káčátka se stal prodejní trhák - hlavně mezi ojetinami. Co si budeme nalhávat, Dacia Lodgy nebyla nikdy hezké auto ani zvenčí ani zevnitř. Za své peníze však dostanete opravdu velké auto, které velmi dobře žehlí české silnice a při správném výběru motoru je i velmi spolehlivé. Vyrábí se od roku 2012 a zatím se zdá, že netrpí ani na korozi karoserie, která bývala pro Dacie typická.

Při výběru se vyhněte motoru 1.2 TCe, který trpí na ředění oleje benzinem při krátkých jízdách. Naopak doporučit lze velmi spolehlivé motory 1.6 MPi (benzin) a 1.5 dCi (nafta).

Při koupi MPV si prověřte jeho historii

Díky tomu, že automobilky pomalu ale jistě s výrobou modelů MPV končí, tenčí se i počty dobrých ojetin. Zejména Volkswagen Sharan a Ford Galaxy jsou velmi oblíbená auta - a to nejen u řidičů, ale bohužel také podvodníků. Na českém trhu lze jednoduše narazit na auta se stočeným tachometrem či po těžkých haváriích

Lajk takové auto nemá šanci poznat, proto je důležité důkladně prověřit jeho historii. Naštěstí to dnes lze udělat jednoduše online - stačí znát VIN kód vozu. Na webu Cebia.com provozuje Cebia největší databázi záznamů ojetých vozů v Evropě, kde lze prověřit:

  • Historii najetých kilometrů
  • Předchozí poškození vozidla
  • Původ vozidla
  • Servisní historii
  • Předchozí inzerci vozidla
  • a mnoho dalšího

Při nákupu ojetého vozidla je také vhodné nechat vůz prohlédnout zkušeným mechanikem nebo v dobrém autoservisu.

Slovenská verze článku: MPV: Najlepšie auto pre rodinu. Ale ktoré si vybrať?