„Pokud vezmeme v potaz, že se loni prodalo 671 000 ojetých aut při průměrné ceně 304 700 Kč, dojdeme prostou matematikou k tomu, že loni kupující přeplatili skutečnou hodnotu prodaných ojetých aut o 3,07 miliardy korun, což je obrovská suma,“ upozorňuje Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která letos už 33. rokem pomáhá motoristům bojovat proti podvodům na trhu.

Zjistit, kolik mělo auto předchozích majitelů, není přitom jednoduché. Dosud bylo možné prostřednictvím originálního velkého technického průkazu aspoň zjistit, kolik mělo auto předchozích majitelů v České republice, od letošního roku však byly technické průkazy nahrazeny jen jedním a informace o předchozích majitelích není k dispozici ani online na stránkách Ministerstva dopravy či v jeho speciální aplikaci, která obsahuje informace z velkého technického průkazu.

„V systému pro prověření historie vozidla máme záznamy o evidenčních kontrolách, z čehož lze počet majitelů v České republice odvodit, ale není to vždy 100 %,“ říká dále Martin Pajer s tím, že díky informacím o autech ze zahraničí lze někdy odvodit i počet majitelů vozu za hranicemi.

Podle společnosti Cebia se bude podíl aut, u nichž prodejci lžou o počtu předchozích majitelů, zvyšovat. „Hodně lidí na to slyší a možnost ověřit si pravdivost takové informace je velice omezená. Podvodníkům to hraje do karet,“ uvažuje dále Martin Pajer s tím, že lidé by se měli více zajímat o havárie a poškození či skutečný stav najetých kilometrů.

Cebia přitom provozuje rozsáhlý systém pro prověření ojetých aut, který obsahuje miliardy záznamů z jejich historie. Prověřit se dá auto s českým i zahraničním původem. Kupující tak mohou zjistit, zda nemá auto stočený tachometr, zda nebylo havarované a případně jak a vidět lze i fotografie vozu po havárii, jaká je jeho servisní historie, kdy bylo vyrobené a kdy uvedené do provozu, pro jakou zemi bylo vyrobené, zda není odcizené či havarované, jak a za kolik bylo v minulosti inzerované, zda nebylo používané jako taxi a zkontrolovat si mohou i řadu dalších důležitých věcí, jako například počet předchozích majitelů minimálně v České republice.

Barbora Minksová

Head of Marketing and Communication
mobil: +420 720 964 770 
e-mail: b.minksova@cebia.cz