Podíl dovezených aut starších 15 let vzrostl za 20 let více než pětinásobně
Do České republiky se dováží extrémně velký podíl ojetých aut starších 15 let, který navíc stále stoupá.
Za téměř 20 let se více než zpětinásobil z 4,41 % v roce 2007 na loňských 23,57 %. Zatímco v roce 2007 vykazovalo tedy vyšší než 15leté stáří každé zhruba 22. dovezené ojeté auto, v minulém roce už to bylo téměř každé 4. dovezené ojeté vozidlo. Hranici 20% podílu překročila tato vozidla v době covidu v roce 2020.
„Nejmenší podíl těchto aut se dovezl v roce 2009, kdy kvůli tehdejší finanční krizi došlo k výraznému poklesu dovozu ojetých aut. Podíl těch, která byla starší 15 let, činil tenkrát pouhých 1,99 %, což znamená, že takové stáří vykazovalo jen každé 50. dovezené auto. Oproti tomu v loňském roce dosáhl podíl těchto aut 23,57 %, což je doslova alarmující,“ upozorňuje ředitel společnosti Cebia Martin Pajer s tím, že například na Slovensku, kde se platí registrační poplatek při první registraci vozu na Slovensku, a tedy i při registraci dovozeného ojetého vozu ze zahraničí, činil loni podíl vozidel starších 15 let na dovozech ojetých aut pouze 14,18 %. Výše tohoto poplatku je odstupňovaná podle objemu motoru a ekologičnosti provozu vozidla.
Otázka není, zda si tato auta vyžádají další investice. Otázkou je jen to, jak velké budou
„Aby se vyplatilo dovážet stará auta, jejichž cena je z hlediska celého trhu podprůměrná, musí se vykoupit za nižší cenu. Často se tak jedná o auta, která jsou po haváriích a poškození,“ vysvětluje dále Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia. Tato vozidla mívají již také hodně najeto, a proto u nich dochází nezřídka rovněž ke stočení najetých kilometrů. „Stejně tak jejich technický stav už nebývá zdaleka perfektní a je potřeba počítat s tím, že si auto vyžádá další investice. Otázkou je pouze to, jak velké budou,“ varuje Pajer.
Technický stav auta a kvalita předchozích oprav ať už po přirozeném opotřebení dílů, nebo po jejich poškození při havárii, jsou zásadní pro bezpečnost provozu vozidla a samozřejmě mají vliv na cenu i výši budoucích nákladů. Obzvlášť u těchto aut se vyplatí prověřit si jejich historii a poté si je nechat fyzicky zkontrolovat. Z historie vozidla, která je dostupná online na www.cebia.com, lze odhalit manipulaci s ujetými kilometry, prodělaná poškození a havárie či skutečnou zemi původu. Dále je možné vidět datum výroby a nikoli jen datum první registrace, které je uvedeno v technickém průkazu, to, zda auto není kradené či zatížené leasingem nebo jak bylo dosud inzerováno a další zajímavé věci.
Historie vozidla + fyzická kontrola technického stavu = bezpečnější koupě
Havárie přitom patří k nejvíce zatajovaným skutečnostem na autech při jejich prodeji. V inzerci se o nich prakticky vůbec nedozvíte, při osobním setkání se někdy o poškození dozvědět můžete, ale nikdy není dobré spoléhat se na to, že prodejce přiznal celou minulost auta. „Někdy prodejce přizná méně vážné poškození, ale vážné přitom zatají. Působí tak důvěryhodně a zákazník přestane být ostražitý,“ upozorňuje ředitel Cebia Martin Pajer.
I s fyzickou prohlídkou vozidla, která by měla říct, zda je vozidlo bezpečné provozu a jaké budou další případné náklady na opravu a údržbu, dokáže Cebia pomoci. Profesionální a nezávislou kontrolu technického stavu vozidla CarAudit si lze domluvit po celé České republice, a dokonce i po celém Německu. „Pokud si někdo vyhlédne vozidlo třeba na mobile.de, může si u nás objednat, že auto zkontrolujeme přímo v Německu ještě před jeho případným dovozem,“ uvádí Pajer. Výsledky fyzického auditu vozidla jsou zákazníkovi předány do 48 hodin, jejich součástí jsou i fotografie a videozáznam. Kontroluje se až 270 bodů, což tuto prověrku činí nejkomplexnější na trhu. Tuto službu lze objednat jednoduše online. V případě elektroaut a plug-in hybridů lze doobjednat i detailní kontrolu elektrobaterie včetně kontroly reálného dojezdu. V případě zájmu navíc může být zákazník technické prohlídce přítomen.
Přesná čísla výše podílu dovezených vozidel nad 15 let stáří i jejich počet a také celkový počet dovezených ojetých aut v jednotlivých letech naleznete v přiložené tiskové zprávě. Statistky vycházejí z dat SDA.
V prvním kvartálu 2026 činil podíl dovezených aut starších 15 let 23,50 %, kdy se dovezlo 8 919 ojetých vozidel. Průměrné stáří dovezených ojetin kleslo meziročně z 10,5 na 10,4 roku. Došlo k tomu především v důsledku nárůstu dovozu vozidel s elektrickým pohonem (z 4,83 % na 7,04 %, k největšímu nárůstu došlo v březnu) a hybridním pohonem (z 2,85 % na 3,27 %). Narostl také podíl vozidel na benzín (z 44,97 % na 49,40 %), a naopak se snížil podíl dovezených ojetých aut na naftu (z 45,99 % na 39,00 %).
Bára Minksová
ředitelka marketingu a komunikace
tel.: 720 964 770