Některé autobazary takto zneužívají zvýšené poptávky zákazníků po autech s doloženou historií. Navíc, i když vozidlo je prověřené ještě neznamená, že je bez vady. Naopak právě výsledek prověření většinou odhalí nějaký problém v historii vozidla. Jedinou obranou zákazníků, aby nebyli klamáni, je požadovat ke každému vozu certifikát, ten si přečíst a ověřit.

„My samozřejmě kontrolujeme spolupracující autobazary, ale vzhledem k jejich množství a počtu nabízených ojetin nelze podchytit všechny případy. Ve skutečnosti je velmi málo bazarů, které prověřují opravdu všechna auta a výsledek poctivě poskytují zákazníkům. Jediným účinným způsobem prevence je požadavek zákazníka na doložení historie u každého konkrétního vozidla, o které má zájem a dokument si přečíst,“ řekl Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Prodejce spolupracující se společností Cebia by měl být schopen předložit zákazníkovi ke každému vozidlu OSVĚDČENÍ Cebia REPORT. A nestačí samotná existence OSVĚDČENÍ, je třeba si ho také přečíst a zjistit jak je auto hodnoceno, resp. zda záznamy pokrývají celou historii vozidla. „Konkrétně u kontroly stavu tachometru vždy uvádíme, zda záznamy pokrývají celou historii, část historie nebo zda historii vozidla nepokrývají. Navíc výrazně upozorňujeme, když výsledkem je podezření na stočení tachometru,“ vysvětluje Martin Pajer.

Doporučujeme také ověřit si pravost OSVĚDČENÍ on-line na našem webu. Stačí zadat VIN a číslo OSVĚDČENÍ přímo na naší home page www.cebia.cz.

Další informace o vozidle jsou k dispozici v on-line systému AUTOTRACER, kde se zákazník může dozvědět nejen informace obsažené v Cebia REPORTu, ale například i konkrétní hodnoty stavu tachometru, servisní či škodní historii a další informace. Po zadání VIN zákazník zdarma ihned vidí, jaké informace jsou k vozidlu k dispozici.

Citace z mailu zákazníka došlého dne 14. 1. 2014:

Dne 27.11.2013 jsem koupil ojetý automobil, u kterého dle tvrzení prodávajícího měl být výpis Cebia. Bohužel jsem smlouvu podepsal a auto si převzal. Až poté jsem si sám nechal udělat výpis ze systému Autotracer a ke svému nemilému překvapení jsem zjistil, že výpis ukazuje manipulaci s údajem o ujetých kilometrech. Zkontaktoval jsem prodávajícího, nicméně ten není ochoten tyto údaje akceptovat a nechce odstoupit od kupní smlouvy.


Cebia, spol. s r.o., je leader na trhu v prověřování původu a historie vozidel. Společnost dlouhodobě pomáhá motoristům s bezpečným nákupem ojetých vozidel. Cebia nabízí vedle komplexní služby AUTOTRACER, která je dostupná on-line na cz.cebia.com, řadu dalších služeb pro prověřování původu a originality vozidel.
Cebia zajišťuje různé formy zabezpečení vozidel, mj. bezpečnostní značení oken OCIS a satelitní systémy Cebia SAT a UNIQA SafeLine. Společnost je výhradním představitelem Systému OCIS (Open Car Information System) v ČR a SR. Systém OCIS používají partneři Cebia po celém světě jako nástroj pro evidenci a výměnu dat o vozidlech.
Od roku 2009 je společnost Cebia držitelem certifikátu jakosti dle normy ISO 9001:2008.

Sledujte nás na Facebooku