„Víme již dlouho, že dovozem auta ze zahraničí se zákazník nevyhne stočenému vozidlu. Je tomu právě naopak – dovoz je dobrou příležitostí pro podvodníky, jak změnit řadu údajů o vozidle a ještě více na jeho prodeji v ČR nebo SR vydělat,“ řekl Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia. „Proto jsme pomocí našich systémů a dat ze zahraničí prověřili vozidla dovezená vloni z Dánska. Dánsko jsme zvolili proto, že se z něj do ČR a SR nedováží tolik vozidel, jako třeba z Německa a analýza je tak proveditelná. Výsledkem bylo 61 % stočených vozidel. Pro srovnání: podle naší dlouhodobé zkušenosti je v ČR stejně jako v SR stočeno kolem 40 % vozidel. Zjištění pro nás nebylo překvapením, byť pro mnohé nezasvěcené jistě bude. Stáčení je celoevropským problémem a i v zemích, kde je dokázali účinným prověřováním vozidel omezit, se masově stáčejí ojetá auta určená pro vývoz,“ doplnil Martin Pajer.

Jak taková úprava tachometru probíhá? Dovozce si vybere v zahraničí dobře vypadající automobil, který má však hodně najeto a je tedy levný. Po dovozu do ČR nebo SR upraví stav jeho tachometru tak, aby mohl vozidlo prodat za vyšší cenu. S vozidlem pak často absolvuje např. malou servisní prohlídku v autorizovaném servisu, kde je už v evidenci zaznamenán nový „nižší“ stav tachometru. „Naše systémy AUTOTRACER a Cebia REPORT disponují i daty ze zahraničních pojišťoven, servisů, aukčních portálů a dalších zdrojů, proto zákazník prověřením vozidla v těchto systémech odhalí i stočený automobil dovezený ze zahraničí. Pokud data k vozidlu nemáme, zákazníka upozorníme, že není známa kompletní historie za celou dobu jeho provozu,“ vysvětlil Martin Pajer.

Pořízení stočeného, omlazeného či jinak defektního vozidla se může zákazníkovi výrazně prodražit zejména na neočekávaných výdajích za opravy. Jediným způsobem jak se vyhnout takovému vozidlu, je prověřit si jeho historii před koupí nebo raději nekupovat takový automobil, u nějž není známá jeho historie. V ČR i v SR je v nabídce dostatečné množství automobilů již prověřených, u nichž je historie dobře zmapovaná a doložitelná. Řada takových vozů je nabízena například v rámci certifikovaných programů některým značek, jako je Škoda Plus, Das WeltAuto, Opel certifikované ojeté vozy, Citroen Select a další.


Cebia, spol. s r.o., je leader na trhu v prověřování původu a historie vozidel. Společnost dlouhodobě pomáhá motoristům s bezpečným nákupem ojetých vozidel. Cebia nabízí vedle komplexní služby AUTOTRACER, která je dostupná on-line na cz.cebia.com, řadu dalších služeb pro prověřování původu a originality vozidel.
Cebia zajišťuje různé formy zabezpečení vozidel, mj. bezpečnostní značení oken OCIS a satelitní systémy Cebia SAT a UNIQA SafeLine. Společnost je výhradním představitelem Systému OCIS (Open Car Information System) v ČR a SR. Systém OCIS používají partneři Cebia po celém světě jako nástroj pro evidenci a výměnu dat o vozidlech.
Od roku 2009 je společnost Cebia držitelem certifikátu jakosti dle normy ISO 9001:2008.

Sledujte nás na Facebooku