Filtry pevných částic (DPF) se již roky montují do naftových vozů, od roku 2019 se s nimi však setkáte i u většiny přímovstřikových benzinových aut. Cíl této součástky je jasný - snížit objem vypouštěných prachových částic, které ničí životní prostředí i lidské zdraví. 

Jak poznat, že auto filtr pevných částic má?

Autorizovaný autoservis

První možnost je kontaktování autorizovaného servisu, který by měl být schopen na základě VIN kódu určit, zda vozidlo filtr pevných částic má. Odborník to většinou dokáže vyčíst i z údajů uvedených ve velkém technickém průkazu.

Fyzická kontrola filtru DPF

Filtr je na většině vozidel viditelný pod vozidlem nebo v blízkosti motoru. Je dobré si dopředu najít, jak filtr u daného modelu vypadá a kde se nachází. Různí výrobci používají jinak tvarované a velké filtry, nemusí tedy vždy vypadat stejně. 

Kontrola DPF skrze diagnostiku

Přítomnost filtru pevných částic odhalí také diagnostika vozu, neboť před i za filtrem jsou umístěna čidla výfukových spalin, která do řídící jednotky odesílají data o funkčnosti filtru. 

K čemu je filtr pevných částic dobrý? 

Cílem filtru je odstranit velké částečky toxického prachu, který je obsažen ve výfukových zplodinách. Uvnitř filtru se velké částečky prachu zachytávají a postupně se vlivem vysokých teplot rozpadají na menší. Vůz díky tomu vypouští méně velkých škodlivých prachových částic, které jsou při vdechnutí karcinogenní.

Životnost filtrů je minimálně 100 tisíc kilometrů, vždy však záleží na stylu jízdy (pokud se s vozem jezdí pouze krátké trasy, filtr nemá čas na svou regeneraci a životnost se snižuje). Filtry lze také vyčistit, čímž se výrazně zvýší jejich životnost. 

Při koupi ojetiny filtr vždy zkontrolujte!

Na českých silnicích se pohybuje odhadem až 1 milion vozů s chybějícím nebo nefunkčním filtrem pevných částic. Existuje tedy velká šance, že na takové vozidlo narazíte při výběru ojetiny. Takový vůz nemusí projít technickou prohlídkou a vás mohou čekat nemalé výdaje za opravu vozu. Před koupí ojetiny si nechte filtr pevných částic vždy zkontrolovat kvalifikovaným technikem.

Před samotnou prohlídkou ojetiny si prověřte její historii na Cebia.com

Slovenská verze článku: Ako poznám, že má auto filter pevných častíc