Společnost Cebia provedla celoroční analýzu výsledků trhu ojetých vozidel za rok 2015. Jednotlivé sledované parametry byly vyhodnoceny na vzorcích prodaných ojetých vozidel a byly doplněny z dat Svazu dovozců automobilů (SDA), importérů vozidel, informací zveřejněných autobazary, z interních dat a zkušeností společnosti Cebia a z dalších zdrojů.

Na základě této analýzy Cebia zjistila, že v ČR bylo v roce 2015 prodáno 660 000 ojetých osobních vozidel, což znamená více než 6% nárůst oproti roku 2014. Celkem bylo vloni v ČR prodáno 864 000 nových a ojetých vozidel, což je o 36 000 vozidel (10 %) více než v roce 2014.

Hlavní změnou loňského roku, která ovlivnila řadu dalších ukazatelů, byl markantní růst počtu dovážených ojetých vozidel, konkrétně o 26 %. V roce 2015 byl do ČR dovezen historicky nejvyšší počet ojetých vozidel od roku 2008. Téměř polovina z nich je starší 10 let. Tyto vozy přinášejí řadu rizik, zejména vyšší míru stáčení kilometrů (o 50 %), vyšší riziko omlazení, riziko neznámého původu a předělání identifikátorů vozidla a další. Tento trend má také nezanedbatelný vliv na ekologii a bezpečnost silničního provozu.

Stále významnějším zdrojem ojetých vozů na českém trhu jsou importérské certifikované programy. Svědčí o tom i růsty prodejů, které vloni zaznamenaly prakticky všechny programy. V roce 2015 bylo v tomto segmentu prodáno 63 762 ojetých vozidel, což znamená 21% meziroční růst.

Vloni nejvíce rostl počet prodaných dovážených ojetých aut, která jsou z našeho pohledu značně problematická. Na druhé straně téměř stejnou měrou rostly prodeje kvalitnějších a prověřených ojetin z importérských certifikovaných programů. Zbytek trhu stagnoval nebo rostl jen mírně,“ komentoval roční výsledky trhu Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Vedoucími značkami v oblasti ojetých vozů jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Konkrétně byly nejvíce prodávány modely automobilů v tomto pořadí: Škoda Octavia, Škoda Fabia, VW Passat, Ford Focus a VW Golf. Začínají se však prosazovat i značky jako Kia nebo Hyundai, jejichž podíly rostou zejména mezi mladšími ojetinami českého původu.

Průměrná cena ojetých vozidel prodaných v loňském roce klesla z 205 tisíc na 196 tisíc korun. Průměrné stáří bylo 9,5 roku. Průměrná hodnota udávaná na tachometru byla 142 tisíce kilometrů. Nepopulárnějšími barvami vloni prodaných ojetých vozidel byly šedá a bílá.

Další podrobnosti a ukazatele trhu s ojetými vozidly jsou uvedeny v Cebia SUMMARY