„Velké množství těchto vozidel je dále nabízeno k prodeji v USA a některé z nich byly nebo budou vyvezeny do Evropy a mohou být prodány v ČR,“ komentoval situaci Ing. Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia. „Studie dokazují, že zaplavená vozidla, obzvláště ta zaplavená mořskou vodou, mohou vážně ohrožovat bezpečí jejich uživatelů, ale i okolních vozidel. Určitě každý chápe, že zatopená vozidla nepatří na silnice, ale důležité je, aby se o této skutečnosti zájemce o vozidlo včas dozvěděl,“ konkretizoval rizika Martin Pajer.

Cebia nabízí službu prověření původu vozidla v zahraničí. V rámci této služby probíhá i prověření, zda vozidlo není v USA registrováno jako zaplavené. Díky využití služby získá zájemce nejen informace, zda vozidlo opravdu pochází z deklarované země, zda není registrované jako odcizené a další skutečnosti, ale také zájemce umí ochránit před koupí nebezpečných vozů postižených záplavou.

„Jakmile se záplavová voda, která obsahuje mimo jiné velmi jemné bahno, dostane dovnitř vozu, zejména ke konektorům, tištěným obvodům či řídicí jednotce, stanou se nefunkčními ihned nebo velmi brzy. To je konec jakéhokoliv moderního vozu, protože nikdy nebudete vědět, co zrovna nahodile přestane fungovat. Například náhlý výpadek systému ABS či stabilizace podvozku v kritické situaci a tím způsobená havárie může znamenat velké škody na majetku i zdraví," upozorňuje Ing. Aleš Zich ze společnosti Auto AZ Consulting, jejíž činností je prověřování technického stavu ojetých vozidel před koupí.

Hurikán Sandy byl největším zaznamenaným atlantickým hurikánem v historii. Ve Spojených státech zasáhl v říjnu loňského roku díky své šířce nejméně 24 států, od Floridy po Novou Anglii a Západní Virginii. Zvýšená hladina moře těžce postihla New York a zaplavila kromě mnoha ulic také některé tunely a stanice newyorského metra v oblasti Dolního Manhattanu.


Cebia, spol. s r.o., je již 20 let leader na trhu v prověřování původu a historie vozidel. Společnost tak dlouhodobě pomáhá motoristům s bezpečným nákupem ojetých vozidel. Cebia nabízí vedle komplexní služby AUTOTRACER, která je dostupná on-line přes internetové stránky cz.cebia.com, řadu dalších služeb pro prověřování původu a originality vozidel.
Cebia je výhradním představitelem Systému OCIS (Open Car Information System) v ČR. Systém OCIS používají partneři Cebia po celém světě, jako nástroj pro výměnu dat o vozidlech. Cílem Systému OCIS je také pomocí značení autoskel snižovat počet odcizených vozidel, nalézat je a navracet je původním majitelům. Od roku 2009 je společnost Cebia držitelem certifikátu jakosti dle normy ISO 9001:2008.