Tesla je v Česku čím dál oblíbenější 

Jakkoliv je Tesla mladou automobilku, vězte, že první vozidla začala vyrábět už v roce 2008. Tehdy první série modelu Tesla Roadster čítající 100 vozidel byla vyprodána během 3 týdnů od spuštění prodeje. Již v té době měly vozy udávaný dojezd 393 km.

Průlomovým modelem se pak stal Model S vyráběný od roku 2012 dodnes. V současnosti už nejsou Tesly vzácností ani v ČR. Velmi oblíbený je mezi českými motoristy Tesla Model 3 s ceníkovou cenou začínající od 1,3 milionu Kč. Od roku 2016 bylo v ČR registrováno 713 nových vozů.

Čísla prodejů nových vozidel Tesla každoročně rostou a zlomovým rokem se stal rok 2020, kdy bylo prodáno 396 vozů. Je to téměř dvakrát více než v předchozím roce, přičemž je téměř jisté, že tento trend bude pokračovat i v tomto roce. 

Prodej ojetin

Nevzkvétá ale pouze prodej nových vozidel. Za poslední rok bylo registrováno 81 ojetých vozidel a dle letošních registrací bude i toto číslo čím dál více stoupat.

Vzrůstající potenciál ojetých elektromobilů však nezůstal bez povšimnutí nepoctivců, a tak se lze na českém trhu setkat s vozy po těžkých haváriích, přestože je průměrné stáří vozidel Tesla pouze 3,2 roku. Příkladem je automobil Tesla Model 3, který byl jako nový registrován v Holandsku v září 2019.

Pozor na auta po totálních haváriích

Zákazník si prověřil vozidlo v systému AUTOTRACER a zjistil, že bylo v dubnu 2020 bourané a pojišťovna klasifikovala poškození jako ekonomickou totální havárii - tedy, že odhadované náklady na opravu převyšovaly zůstatkovou hodnotu vozu. Auto bylo následně opraveno a v srpnu 2020 registrováno v ČR jako ojeté. 

Model 3

tesla model 3

Z fotek je zřejmé, že poškozena byla přední část vozu včetně deformačních zón. V interiéru si pak lze všimnout vystřelených airbagů a rozbitého čelního skla. U podobně havarovaných vozidel je velmi důležité nechat zkontrolovat kvalitu provedených oprav (nejlépe v autorizovaném servisu), pokud by opravy neodpovídaly standardům automobilky, může být vůz pro další provoz velmi nebezpečný. 

Prověřujte historii elektromobilů

Nákupu podobně bouraného elektromobilu lze snadno předejít prověřením jeho historie na webu Cebia.com. Stačí zadat číslo VIN a můžete zkontrolovat najeté km, historii poškození, záznamy o odcizení vozidla či historii inzerce.

Uvedený příklad bohužel není výjimkou - Cebia za poslední měsíc odhalila poškození u 21 % prověřovaných vozů značky Tesla.