Podle Směrnice Evropského parlamentu a rady 2005/29/ES ze dne 11. 5. 2005 je obchodník povinen využít přiměřené dostupné prostředky k zajištění odborné péče o klienta a zdržet se všech nekalých praktik. O tuto směrnici se opírají i pracovníci České obchodní inspekce při kontrole obchodních praktik vůči spotřebitelům v autobazarech. Častou praxí však je, že si prodejci ojetých vozidel informace o autě nezjistí nebo je mají a zamlčí je, resp. záměrně poskytnou informace nepravdivé.

„Systému AUTOTRACER se měsíčně dotáže průměrně 100 tisíc zájemců. Až 40 tisíc z nich pochází od obchodníků s ojetými vozy. Každý měsíc je proto kvalitními autobazary při výkupu odmítnuto až 5 tisíc vozidel,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia. „Systém AUTOTRACER, který v současnosti pracuje s nejobsáhlejší databází s daty o historii automobilů v České republice, je čím dál více využíván prodejci ojetých automobilů. Jednoznačně se tak potvrzuje trend, kdy se kvalitní prodejci ojetých vozidel distancují od nekalých praktik spojených s přetáčením tachometrů a chtějí svým zákazníkům nabídnout kvalitní a prověřené vozy“, říká Martin Pajer. AUTOTRACER je dostupný motoristické veřejnosti na internetové adrese cz.cebia.com a prodejci vozidel mají speciální aplikaci, která však pracuje se stejnou databází.

Nejvíce je systém využíván v Praze, kde jednoznačně vede Auto ESA s téměř 2 tisíci dotazy měsíčně. „Společnost Auto ESA začala využívat AUTOTRACER jako vůbec první autobazar v České republice, následně se přidaly další autobazary,“ doplňuje Martin Pajer. Nejméně dotazů do systému AUTOTRACER přichází ze severomoravského kraje, kde je velká koncentrace malých autobazarů.

Každý měsíc odhalí systém AUTOTRACER přes 50 tisíc vozidel, která mají stočený tachometr nebo jinak defektní historii. Velké autobazary takové vozy nevykoupí, nicméně otázkou zůstává, kde tyto vozy končí. „Domníváme se, že se prodávají prostřednictvím soukromé inzerce nebo v autobazarech, které vykupované vozy nijak neprověřují,“ říká Martin Pajer a pokračuje: „Takové nákupy jednoznačně nedoporučujeme. Jsou pro zákazníka nejrizikovější“.

Nejčastěji stáčenými vozy jsou podle společnosti Cebia vozidla, po nichž je největší poptávka. Jedná se o tyto modely:

1. Škoda Octavia
2. Škoda Fabia
3. VW Passat
4. Renault Megane
5. Ford Mondeo

Nejvíce riziková vozidla jsou ta individuálně dovážená a to převážně ze zemí, kde je těžko zjistitelná historie, protože tamní dealeři nepoužívají centrální databázi dané značky a nelze historii ověřit. Jedná se především o Itálii, Španělsko a Francii.


Cebia, spol. s r.o., je leader na trhu v prověřování původu a historie vozidel. Společnost dlouhodobě pomáhá motoristům s bezpečným nákupem ojetých vozidel. Cebia nabízí vedle komplexní služby AUTOTRACER, která je dostupná on-line na cz.cebia.com, řadu dalších služeb pro prověřování původu a originality vozidel.

Cebia zajišťuje různé formy zabezpečení vozidel, mj. bezpečnostní značení oken OCIS a satelitní systémy Cebia SAT a UNIQA SafeLine. Společnost je výhradním představitelem Systému OCIS (Open Car Information System) v ČR a SR. Systém OCIS používají partneři Cebia po celém světě jako nástroj pro evidenci a výměnu dat o vozidlech.

Od roku 2009 je společnost Cebia držitelem certifikátu jakosti dle normy ISO 9001:2008.


Sledujte nás na Facebooku