Pro prověření historie vozu je velmi důležité znát jeho VIN kód. Jen tak lze dohledat historii najetých kilometrů, servisní historii, předchozí poškození a další důležité údaje. 

Bez znalosti VIN kódu je dohledání historie vozu téměř nemožné, proto se jej vždy snažte získat - ideálně ještě před tím, než se k prodejci vypravíte. 

Jak získat VIN kód vozidla

 1. Inzerát vozidla
  Řada prodejců uvádí VIN kód přímo v inzerátech vozidel, někteří však VIN neuvádí vůbec, nebo v nesprávné podobě. V české inzerci se lze nejčastěji setkat s VIN kódy překrytými písmeny "x" (např.: TMBJN41U232xxxxx).
  VIN musí mít 17 znaků a na posledních 4 pozicích musí být číslice. 
 2. Dotazem na prodejce vozidla
  Někteří prodejci VIN v inzerátech neuvádí (např. v Německu je VIN považováno za citlivý údaj a v inzerci není uvedeno nikdy). Poctivý prodejce vám však VIN na dotázání vždy poskytne. Pokud ne, může se tím snažit zakrýt závadovou historii vozidla. Takovým prodejcům se určitě vyhněte.
 3. Při prohlídce vozidla 
  Poslední možnost je najít VIN kód přímo na vozidle při jeho osobní prohlídce. Kde jej hledat, se dočtete v tomto článku.

Co o VIN kódu praví Expert Pepa z Autosalonu?

Pozor na falešné inzeráty

V české inzerci se vyskytují dva typy falešných inzerátů. Oba lze jednoduše odhalit - vždy je inzerováno velmi pěkné auto, s malým počtem najetých kilometrů a za podezřele nízkou cenu. 

Doktor z Anglie

Jakmile s vámi prodávající komunikuje pouze e-mailem a lámanou češtinou, zbystřete. Může se jednat o podvodníka, který se vydává za cizince prodávající své auto v ČR. Cílem je ze zájemců dostat peníze za převoz vozu nebo jako zálohu. Auto ani své peníze pak s velkou pravděpodobností už nikdy neuvidíte.
Nikdy neposílejte peníze za auto či jeho převoz předem!

Neexistující volavky

Jedná se o inzeráty neexistujících vozidel, kterými se někteří čeští prodejci snaží nalákat zájemce do svého autobazaru a následně jim prodat jiné (a často horší) auto. Stejně jako v předchozím případě vypadá inzerát velmi lákavě, VIN ale není uveden nikdy.
Když prodejce nechce sdělit VIN, pravděpodobně se jedná o neexistující vůz!