1. Bugatti Chiron Super Sport 300+

Za nejrychlejší sériově vyráběný automobil světa lze označit model Chiron Super Sport 300+ od francouzské značky Bugatti. Testovací jezdec Bugatti Andy Wallace dosáhl 2. srpna 2019 na testovací dráze v Německu rychlost 490,484 km/h. Vůz se od sériové podoby lišil pouze nainstalovanou bezpečnostní klecí, jinými sedačkami, nastavením podvozku a odstraněným omezovačem rychlosti. Ten je u sériového modelu nastaven na stále velmi slušných 440 km/h

Vozů ze série Super Sport 300+ bylo vyrobenou pouhých 30 kusů, přičemž cena začínala na 3,5 milionech eur (cca 82 milionů korun). Model pohání čtyřnásobně přeplňovaný motor W16 8.0 L o výkonu 1 600 koní. Oproti standardnímu Chironu se série liší zvýšeným výkonem motoru, prodlouženými převody automatické převodovky a přepracovanou karoserií, která je kvůli lepší aerodynamice prodloužena o necelých 25 cm. 

Chiron Super Sport 300+

2. SSC Tuatara

Na druhou příčku lze zařadit americký hypersport značky SSC North America (dříve známá jako Shelby SuperCars Inc.). Při pokusu o překonáním světového rekordu na Floridě, dosáhl 14. května 2022 jezdec Larry Caplin rychlost 475 km/h na úseku dlouhém 3,7 km. 

Tuatara je poháněna dvakrát přeplňovaným V8 motorem o objemu 5,9 litru, který poskytuje 1 350 koní na benzín a 1 750 koní na ethanol. Produkce modelu je omezena na 100 kusů, přičemž své majitele vyjde minimálně na 1,5 milionu dolarů (33 milionů korun).

SSC Tuatara

3. Koenigsegg Agera RS

Švédská automobilka Koenigsegg je samotná sama o sobě. Založil ji teprve v roce 1994 Christian von Koenigsegg, který ji dodnes řídí. Dnes má firma přes 400 zaměstnanců a je známá po celém světě. 

Její model Agera RS překonal v roce 2017 rychlost 447,19 km/h. Jednalo se o jeden z jedenácti speciálně upravených kusů 1 MW, které měly z výroby zvýšený výkon z 1 176 na 1 360 koní. Celkem vzniklo modelu Agera RS pouhých 27 kusů přičemž cena začínala na 5 milionech dolarů (110 milionů korun).

Agera RS

Kupujete ojetý vůz? Prověřte si jeho historii online!

Prověření historie je u ojetého vozidla první (a velmi důležitý) krok při jeho nákupu. Prověření lze provést jednoduše online pouze pomocí jeho VIN kódu. Během pár minut si tak můžete zkontrolovat najeté kilometry, zda nebyl vůz v minulosti havarován, zobrazit si historické fotografie vozu, prohlédnout servisní záznamy a nebo si ověřit jeho cenu

Každé vozidlo prověříte jednoduše online v systému AUTOTRACER na adrese Cebia.com. AUTOTRACER má největší databázi záznamů o ojetých vozidlech v Evropě. Prověřením historie vozidla můžete ušetřit svůj čas a především peníze. 

Slovenská verze článku: Najrýchlejšie auto na svete - Viete, ktoré to je?