V polovině července se Německem prohnaly ničivé podovodně, které zničily nejen stovky domů, ale také velké množství automobilů. Zaplavená auta většinou pojišťovny klasifikují jako totální škody, protože voda může v autě způsobit velkou řadu problémů: zničený interiér, zanesené dutiny karoserie, zničený motor, zkratovaná elektronika. 

Zaplavená vozidla pojišťovny obvykle nabízejí v aukcích za zlomek běžné ceny. A toho rádi využívají  překupníci ojetin z Česka i zahraničí.  

Tiguan z potoka

Taková auta se pravidělně dostávají i do českých bazarů a to buď hned po záplavě, nebo i s několikaletým zpožděním, jak dokazuje šedý Volkswagen Tiguan z roku 2008, která je aktuálně v prodeji.

Zájemce o koupi si jej naštěstí včas prověřil v systému AUTOTRACER a nestačil se divit. Vůz byl v roce 2016 v Německu zaplaven a pojišťovna odhadla náklady na opravu na 21 421 € (zrhruba 543 000 Kč), proto tehdejšímu majiteli vyplatila peníze a vůz prodala v aukci. Dle fotografií byl vůz poničen v interiéru i v motorovém prostoru. Prodávající se o zatopení samozřejmě ani nezmínil.

tig5

tig6

Proč se zaplaveným autům vyhnout? 

Automobily nejsou obojživelníci a voda v nich většinou nadělá velkou paseku - nejčastěji způsobí:

  • Poškození elektroinstalace, která může způsobit závažné poruchy
  • Ucpané dutiny karoserie, které mohou způsobit korozi
  • Poškození motoru kvůli přítomnosti vody
  • Zničení interiér
  • Zničení filtrů paliva, oleje i vzduchu

Řádná oprava všech závad způsobených vodou a bahnem je zpravidla tak nákladná, že pojišťovna raději klientům vyplatí hodnotu vozidla, které následně nabídne v aukci neopravené. A právě toho využívají překupníci - poškozený vůz za levno koupí, důkladně vysuší, opraví jen to nejdůležitější a vůz následně prodají beze zmínky o záplavě.  

Budoucího majitele pak mohou čekat závažné závady elektroniky, předčasné opotřebení motoru a povozku nebo nadměrná koroze

Jak auto po záplavě poznat

Lajk často nemá šanci poznat, že byl vůz zaplaven. Mnohdy může mít vyměněný interiér, důkladně vyčištěný motor apod. Stopy po záplavě lze totiž většinou najít třeba na těžko přístupných místech v motorovém prostoru či v dutinách karoserie. 

Záplavené auto však můžete odhalit ještě před návštěvou prodejce a to díky online prověření historie. Stačí znát VIN vozidla a zkontrolovat můžete předchozí poškození, historii najetých kilometrů, servisní historii, historii inzerce a mnoho dalšího. 

Prověřit historii online lze na Cebia.com