Tachometr (nebo také rychloměr) je zařízení měřící rychlost vozidel a dalších dopravních prostředků. Zpravidla je spojen s počítadlem ujeté vzdálenosti a oba tyto přístroje patří mezi povinnou výbavu každého automobilu. Přístroje měří v kilometrech nebo mílích (resp. v km/h nebo mph). Zemědělské nebo jiné pracovní stroje bývají často vybaveny počítadlem motorových hodin namísto počítadla ujeté vzdálenosti.

Kontrola tachometru online na webu Cebia.com

Počet najetých kilometrů zásadním způsobem vypovídá o stavu a ceně ojetého auta. Proto jej mnoho lidí s vidinou většího výdělku nelegálně upravuje - tzv. stáčí kilometry. Z toho důvodu je před koupí ojetého auta velmi důležité najeté kilometry prověřit a zkontrolovat.  

Nejjednodušší způsob kontroly tachometru je on-line na webu Cebia.com. Stačí zadat VIN kód vozidla a ihned se dozvíte, zda lze tachometr zkontrolovat. Navíc se můžete dozvědět celou řadu dalších důležitých informací: 

Provést kontrolu tachometru >

Princip fungování tachometru

Tachometr byl vynalezen a patentován již v roce 1888 chorvatským profesorem Josipem Belušićem v tehdejším Rakousku-Uhersku. Do vozidel se tachometr začal na přání zákazníků montovat počátkem 20. století a do standardní výbavy byl zařazen po roce 1910. Od 80. let minulého se začaly objevovat elektronické tachometry, které dnes najdete v drtivé většině automobilů. 

Mechanický tachometr

Mechanické tachometry jsou založeny na počítání otáček kol vozidla za jednotku času. Otáčení kol se skrze ohebný hřídel přenáší do samotného tachometru, kde dochází k přepočtu na rychlost a ujetou vzdálenost. 

Elektronický tachometr

Moderní tachometry jsou elektronické a rychlost či vzdálenost počítají na základě elektrických pulzů, které vznikají otáčením měřeného hřídele. Z počtu pulzů za jednotku času tachometr vypočítá rychlost a ujetou vzdálenost. Přesnost elektronického i mechanického tachometru je přímo závislá na průměru kol vozidla, pokud se průměr kola změní, zkreslí se i výpočet rychlosti a vzdálenosti. 

GPS tachometr

S výpočtem rychlosti pomocí GPS se nejčastěji setkáte v navigacích a mobilních telefonech. Existují však i speciální GPS přístroje určené na co nejpřesnější měření rychlosti a ujeté vzdálenosti vozidel. Velkou výhodou GPS technologie je fakt, že na rozdíl od mechanického a elektronického tachometru ji nelze zmást jiným průměrem kol, nebo jejich protáčením na místě.