Vibrace, bouchání nebo klepání volantu by vás mělo upozornit, že s vozem není něco v pořádku. Snažte se problém co nejdříve vyřešit, protože klepání volantu může značit i nebezpečné poškození brzd či podvozku. 

Vibrující a klepající volant při jízdě 

Nepříjemné vibrace či klepání volantu při jízdě většinou způsobuje jedna z následujících příčin:

  1. Špatně vyvážená kola - kola by se měla vyvažovat při každém přezutí pneumatik (tedy na jaře a na podzim). I nepatrná odchylka v jejich vyvážení může způsobit nejpříjemné klepání volantu především ve vyšších rychlostech. Řešení problému je snadné - stačí rychlá návštěva pneuservisu, kde kola vyváží. 
  2. Mechanické poškození pneumatiky nebo disku - stejný efekt jako špatně vyvážené kolo má i poškozený disk nebo pneumatika. K tomu může snadno dojít projetím výmolu. Opět je potřebná návštěva pneuservisu, kde určí rozsah poškození a doporučí řešení. 
  3. Poškozený podvozek - na vině může být také poškození některých podvozkových dílů (tlumičů či silentbloků). Řešením je návštěva autoservisu a výměna opotřebovaných dílů.

Vibrující a klepající volant při brždění

Pokud volant klepe, cuká nebo vibruje pouze při brzdění, s největší pravděpodobností se jedná o závadu brzd. Konkrétně pak o dosluhující brzdové kotouče, které je potřeba co nejdříve vyměnit. Brzdové kotouče musí mít pro správný chod zcela rovný povrch. Při jejich velkém opotřebení se mohou začít vlnit či jinak deformovat, což zapříčiní ono nepříjemné klepání volantu. 

Pokud brždění doprovází i nepříjemné pískání, tak budou zřejmě na konci životnosti i brzdové destičky. V obou případech je dobré co nejdříve navštívit autoservis. 

Kupujete ojetý vůz? Důkladně si jej prověřte

Pokud se klepání/vibrace volantu projeví při zkušební jízdě, měl by prodejce před prodejem vozu problém vyřešit. Dobré je vůz otestovat i ve vyšších rychlostech, klepání se totiž nemusí při nízké rychlosti projevit.

Při koupi ojetiny je zásadní také prověření její historie. Vozidlo lze snadno prověřit on-line, nejlépe v největší databázi záznamů ojetých vozidel spravované společností Cebia na adrese Cebia.com

On-line kontrola historie vozu zahrnuje:

Prověřením historie vozu se můžete vyhnout koupě vozu se stočeným tachometrem či po těžké havárii, kterých je na českém trhu velké množství.