Pro hledání auta na internetu se aktuálně nabízí tyto varianty:

  • Prémiové prodejní portály jednotlivých automobilek
  • Ojeté vozy po ukončeném operativním leasingu
  • Tuzemské inzertní portály
  • Zahraniční inzertní portály
  • Webové stránky jednotlivých prodejců a bazarů
  • Inzertní portály pro soukromou inzerci
  • Speciální stránky – nabídka veteránů a sportovních aut

Prémiové prodejní portály automobilek

Prémiové značkové programy pro prodej ojetých aut jsou provozovány přímo pod danou značkou vozidla prostřednictvím oficiálního dovozce a prodej probíhá u autorizovaných dealerů značky. V nabídce mají většinou mladší auta a v rámci programu je možné často získat různé formy záruky. K vozům jsou nabízeny certifikáty kvality, vozidla zpravidla procházejí před prodejem servisní kontrolou. Nevýhodou může být menší možnost výběru vozidel, pokud kupující hledá specifické auto.

Přehled prémiových programů pro prodej ojetých vozidel:

ŠkodaPlus

DasWeltAuto (koncern VW – Audi, Porsche, Seat, Volkswagen)

Hyundai Promise

Peugeot Vyzkoušené vozy

Renault Ojeté vozy

Kia Ojeté vozy

Mercedes Ojeté vozy

Citröen Select

Opel Vyzkoušené vozy

BMW Premium Selection

Vozy z operativního leasingu

Ojeté vozidla po ukončeném operativním leasingu mají výhodu především v dobře dohledatelné historii vozidla po prvním majiteli. Nevýhodou bývá omezená nabídka vozidel a v některých případech více uživatelů/řidičů auta, která jsou většinou provozovány jako firemní.

Přehled webových stránek s prodejem vozidel po operativním leasingu:

Arval Auto

Business Lease

Lease Plan

Tuzemské inzertní portály

Na tuzemských portálech lze najít v podstatě veškerou nabídku ojetých aut v České republice. Výhodou velkých komerčních portálů je, že na nich inzeruje drtivá většina dealerů a autobazarů a vyhledávání je rychlé, přehledné a intuitivní.

Dva největší portály, kde inzerují především dealeři aut a autobazary:

Sauto.cz – nejpoužívanější český inzertní portál na auta, nabídka více než 80 000 vozidel v nabídce. Přehledný, dobře strukturované informace, poradenství ke konkrétním autům. Umožňuje prověření historie auta pomocí VIN.

Tipcars.com – největší inzerce autobazarů v Česku, odborný magazín s informacemi o ojetých autech, diskusní fórum uživatelů. Umožňuje prověření historie auta pomocí VIN.

Další inzertní portály pro komerční i soukromou inzerci:

Automodul.cz, Cars.cz, Annonce.cz, Autanet.cz, Sportovnivozy.cz

Zahraniční inzertní portály

Výhodou zahraničních inzertních portálů je obrovský výběr vozidel. Nevýhodou je, že vozidla jsou většinou v zahraničí a nákup je nákladově i časově náročný (cestovní výdaje, převoz do ČR, samotný proces dovozu a s tím spojené papírovaní a nutné prohlídky vozidla).

Nejznámější a nejpoužívanější zahraniční portály:

Mobile.de – německý inzertní portál s vozidly z celé Evropy, obrovský výběr, možnost překladu do češtiny, detailní informace u inzerátů

Autoscout24.cz – německý inzertní portál s vozidly z celé Evropy, obrovský výběr, čeština, detailní informace

Soukromá inzerce na internetu

Soukromá inzerce na internetu má výhodu pro prodejce i kupujícího v tom, že kupující jedná většinou přímo s majitelem a řidičem vozidla. Paradoxně to může být i nevýhodou, protože soukromé inzerce velmi často využívají také individuální dovozci aut, kteří vozidlo dovezli a snaží se jej tímto způsobem prodat v ČR. Koupě auta od individuálních dovozců je sázkou do loterie, neboť na internetu nejsou zpravidla dohledatelné žádné recenze nebo bližší informace. V tomto případě je tedy nutné být velmi opatrný a snažit se maximálně auto prověřit.

Nejjednodušeji ojeté auto prověřit pomoci VIN kódu na stránce Cebia.com, kterou provozuje společnost Cebia

Zároveň je potřeba si uvědomit, že koupě auta od soukromé osoby má svá rizika. Především se jedná o obtížně právně vymahatelné nároky a obtížně řešitelné reklamace v případě problémů po koupi vozidla. Také ověření technického stavu před koupí bývá složité – většinou není k dispozici zvedák nebo rampa a další technické zázemí a prostředky. Proto je vždy dobré mít s sebou odborníka, který pomůže s hodnocením technického stavu vozidla a vyžadovat prohlídku v servisu.

Největší portály pro soukromou inzerci:

Bazos.cz – největší český inzertní portál pro soukromou inzerci

Sbazar.cz – inzertní portál se soukromou inzercí od Seznam.cz

Další portály se soukromou inzercí:

Hyperinzerce.cz, Annonce.cz, Avizo.cz, Bazar.cz

Inzertní portály pro speciální nabídky

Hledáte veterán nebo sportovní kupé? Tady je pár tipů:

SportovníVozy.cz – český portál s nabídkou sportovních aut

RájVeteránů.cz – český portál s nabídkou veteránů, především Young Timerů

CarForYou.ch – ojetá auta ze švýcarského trhu, velká nabídka veteránů

Inzerovaný vůz vždy prověřte!

Základem důvěryhodného inzerátu je vždy uvedení celého VIN kódu, pokud prodejce VIN neuvádí, poohlédněte se raději někde jinde. Proč někteří prodejci VIN neuvádí vysvětluje Expert Pepa z Autosalonu v tomto článku.

Pomocí VIN kódu lze totiž snadno prověřit historii vozidla včetně kontroly najetých kilometrů, servisní historie nebo předchozích poškození. 

Historii prověříte snadno on-line na stránce Cebia.com.

A jaké auto vybrat? 

To je vůbec nejtěžší úkol při nákupu ojetého vozidla. Modelů a jejich variant je nepřeberné množství - možná vám ale pomůže náš výběr nejlepších aut do 100 000 Kč