Proto je žádoucí, abyste finanční stránku nákupu auta nepodcenili a řídili se při volbě financování několika dobrými radami:

Stanovte si váš finanční limit na koupi

Při stanovení maximální částky vycházejte z vašich příjmů a finančních rezerv. Nikdy nevydávejte za auto všechny vaše naspořené peníze. Pokud raději chcete mladší auto, které bude mít vyšší pravděpodobnost spolehlivého provozu a nemáte na něj ušetřeno, můžete zvolit na pořízení auta úvěr. Opět ovšem zvažte váš příjem a podle toho si nastavte splátky úvěru.

Pokud uvažujete o autě do 100 000 Kč, určitě se podívejte na náš výběr nejlepších aut do 100 000 Kč v tomto článku

Půjčky a leasingy

Pokud se rozhodnete pro úvěr, je vždy lepší předpokládanou částku půjčit přímo v bance. V případě bankovní půjčky často není vyžadována zástava auta a bankovní domy jsou regulovány zákonem, takže i smluvní dokumentace by neměla obsahovat různé právní finty a kličky.

Dejte pozor na smlouvy sjednávané přímo u prodejce, takové financování může být jednak drahé s vysokým úrokem a RPSN, a smlouvy sjednané přímo prodejcem jako zprostředkovatelem mohou obsahovat ujednání, které vás mohou v průběhu smluvního vztahu nepříjemně překvapit.

V případě leasingu nejste majitelem vozu vy, ale leasingová společnost, tedy s vozidlem nemůžete volně nakládat a úpravy vozidla nebo montáž příslušenství vždy musí odsouhlasit leasingová společnost. Technický průkaz je také po dobu trvání smlouvy uložen v leasingové společnosti, takže pro případné STK si jej musíte vždy s dostatečným předstihem vyžádat.

Schovejte si část peněz na první servis auta a nutné poplatky

V případě koupě ojetého auta počítejte s finanční rezervou na první nezbytný servis provozních částí auta, které již mohou být opotřebované (brzdy, motorový olej, rozvody motoru, atd.). Počítejte s částkou od jednotek až po desítky tisíc korun podle značky a typu auta – první servis po koupi auta rozhodně neignorujte a nepodceňujte! Dále je potřeba počítat s pojištěním vozidla, přihlášením, dálniční známkou atd. – podívejte se také, jak stanovit rozpočet při koupi auta.