Poplatky za využití italským dálnic nejsou na rozdíl od České republiky vybírány formou dálniční známky, ale prostřednictvím mýtných bran. Mýtné je vybíráno pro všechna motorová vozidla včetně motocyklů. Kromě dálnic je mýtné vybíráno i v některých tunelech. 

Placení mýtného je jednoduché - na začátku placeného úseku obdržíte v první bráně lístek. Na konci placeného úseku jej v mýtné bráně vrátíte a uhradíte v hotovosti nebo platební kartou dálniční poplatek. Pokud se platba kartou nezdaří, obrdžíte lístek s instrukcemi, jak poplatek uhradit zpětně do 15 dní. 

Upozornění: Na dálnici A36 Pedemontana Lombarda (severně od Milána) nejsou standardní mýtné brány, ale tzv. free flow systém, kdy je pouze naskenována SPZ vozidla a mýtné je potřeba uhradit na internetu. Jak zaplatit se dozvíte na webu provozovatele systému apl.pedemontana.com.

Jaká vozidla musí platit mýtné v Itálii? 

Povinnost uhradit mýtné při využití dálnice platí pro motocykly, osobní vozidla, nákladní vozidla i autobusy

Ceny mýtného

Výše mýtného závisí na délce trasy, kterou chcete po dálnicích urazit. Nejlepším způsobem, jak zjistit přesnou cenu mýtného, je zadání trasy do on-line plánovače tras na webu www.autostrade.it.

Orientační ceny mýtného (vozidla do 3,5 tuny)

Trasa Vzdálenost Mýtné
Miláno - Bari 877 km 66,30 EUR
Miláno - Řím 563 km  43,10 EUR
Sanremo - Miláno 292 km 27,70 EUR
Tarvisio - Benátky 217 km 18,40 EUR

Průkazy ZTP a ZTP/P 

V současné době neexistuje žádný systém vzájemného uznávání statusu osoby se zdravotním postižením mezi zeměmi EU (viz webové stránky Evropské komise). České průkazy ZTP a ZTP/P tedy nemají na cenu dálničních poplatků mimo ČR žádný vliv. Slevu na dálniční poplatcích nelze získat ani na základě parkovacího průkazu ZTP.

Držitelé českých průkazu ZTP, ZTP/P nebo parkovacích průkazu ZTP tak nejsou v Itálii od platby dálničních poplatků osvobozeni.

Cestujete po Itálii často? 

Pak by se vám mohlo vyplatit pořízení elektronické palubní jednotky Telepass, kterou lze hradit mýtné v celé Itálii. Vyhnete se nepříjemným frontám na mýtných branách, neboť s elektronickou jednotkou stačí mýtnou branou pouze projet. Pruhy pro vozidla vybavena jednotkou Telepass jsou na mýtných branách jasně vyznačené. Telepass

Mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny

Výběr mýtného u vozidel o hmotnosti nad 3,5 tuny probíhá stejným způsobem jako u vozidel osobních. Pro časté jízdy po italských dálnicích je možné zakoupit elektronickou palubní jednotku pro automatizovaný výběr mýtného. 

Nezapomeňte na povinnou výbavu!

Chystáte se do Itálie na dovolenou? Před cestou si zkontrolujete, zda povinná výbava ve vašem voze odpovídá aktuální italské legislativě. 

Vše o povinné výbavě v Itálii naleznete v samostatném článku.

Kupujete ojeté auto z Itálie? 

Nezapomeňte prověřit jeho historii. Jak zkontrolovat VIN kód v Itálii v největší evropské databázi záznamů ojetých vozidel se dozvíte v samostatném článku. 

Dálniční známky v sousedních státech

Jak se platí za využití dálnic v okolních státech? To se dozvíte v samostatných článcích:

Slovenská verze článku: Diaľničné poplatky Taliansko