Jak koupit dálniční známku pro rok 2023

Elektronickou dálniční známku pro rok 2023 lze zakoupit třemi způsoby:

  1. Na státním webu eDalnice.cz, který je právě pro koupi známky určen. Zaplatit za dálniční známku lze platební kartou nebo bankovním převodem. E-shop umožňuje i hromadný nákup pro fleet manažery nebo podnikatele. 
  2. Na pobočkách České pošty a čerpacích stanicích EuroOil. Pro vyhledání nejbližšího prodejního místa použijte mapu obchodních míst
  3. V samoobslužných kioscích, kterých je ale v ČR zatím pouze pár a jsou určeny především pro zahraniční řidiče. Většina jich je tedy umístěna u hraničních přechodů. 

Ve všech třech případech je k nákupu potřeba znát registrační značku vozidla a stát registrace vozidla. 

Společnost Cebia dálniční známky neprodává.

Cena dálniční známky 2023

Ceny dálničních známek zůstaly oproti loňskému roku beze změny. Povinnost placení dálniční známky se nevztahuje na motocykly a přípojná vozidla. Vozidla s hmotností nad 3,5 tuny platí dálniční poplatky formou elektronického mýtného.

  1 rok 30 dní 10 dní
Standardní cena 1 500 Kč 440 Kč 310 Kč
Eko cena 750 Kč 220 Kč 155 Kč

Co je Eko cena? 

Eko cena je snížená sazba dálničního poplatku pro vozidla poháněné stlačeným zemním plynem (CNG) nebo biometanem (i kombinovavná s jiným palivem). 

Vozidla osvobozená od dálničních poplatků

Od platby dálniční známky jsou automaticky osvobozena vozidla s elektrickým, vodíkovým nebo hybridním pohonem, jejichž hodnota emisí CO2 je do 50 g/km a jsou vybavena speciální SPZ začínající písmeny EL. Vozy s touto speciální SPZ jsou od poplatků osvobozeny automaticky a jejich majitel nemusí o osvobození žádat. 

Stejně tak jsou od poplatků automaticky osvobozena historická vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla. 

Majitelé vozů s elektrickým, vodíkovým nebo hybridním pohonem (s hodnotou emisí CO2 do 50g/km), které nemají přidělenou speciální registrační značku začínající písmeny EL, musí o osvobození od poplatku požádat. Jak žádost podat se dozvíte zde

Platnost elektronické dálniční známky 

  • Roční dálniční známka platí 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. Můžete ji tedy zakoupit kdykoliv během roku a bude vám platit 365 dní. 
  • Měsíční dálniční známka platí 30 dní bez ohledu na kalendářní měsíc. Stejně jako u roční známky ji můžete zakoupit kdykoliv během měsíce. 
  • Desetidenní dálniční známka platí 10 dní bez ohledu na víkendy či státní svátky. 

Začátek platnosti si můžete při nákupu známky sami zvolit.

Dálniční známka je nepřenosná

Elektronická dálniční známka je nepřenosná. To znamená, že je pevně svázána s vozidlem, pro který byla zakoupena a nelze ji používat pro jiný vůz. 

Při koupi nebo prodeji vozidla tak známka vždy zůstává s vozidlem.

Kupujete ojetý vůz? Zkontrolujte, zda má platnou dálniční známku

Platná dálniční známka je při nákupu ojetého vozu příjemný bonus. Na stránkách eDalnice.cz si lze zadáním SPZ jednoduše ověřit, zda a do kdy dálniční známka platí. eDalnice_overeni

Zkontrolovat lze i kompletní historii ojetého vozu

U ojetého vozidla je důležité zkontrolovat jeho historii. Na trhu s ojetinami se vyskytuje mnoho vozidel po těžkých havárkách, po záplavách, se stočeným tachometrem nebo s falešným původem.

Nákupu takového auta lze snadno předejím jeho kontrolou v největší databázi záznamů ojetých vozidel v Evropě na webu Cebia.com.
Stačí zadat VIN kód vozidla a ihned můžete zkontrolovat řadu informací: 

Prověřit VIN kód >

Autotracer_pruvodce

Co to je VIN kód?

VIN (Vehicle Identification Number) je 17místný unikátní kód, jenž je rodné číslo každého vyrobeného vozu. Své VIN mají nejen osobní automobily, ale také motocykly, užitková vozidla, vozíky, přívěsy či obytné vozy. 

VIN kód najdete na mnoha různých místech ve vozidle. Přesné umístění VIN je rozdílné u každého vozidla, vždy jej však spolehlivě najdete v dokladech od vozu (velký TP a malý TP). 

Dálniční známky v zahraničí

Chystáte se vyrazit na dovolenou? Zkontrolujte si, jakým způsobem se hradí dálniční poplatky v ostatních evropských zemích:

Slovenská verze článku: Česká diaľničná známka - prehľad a ceny