Jak koupit dálniční známku pro rok 2023

Elektronickou dálniční známku pro rok 2023 lze zakoupit třemi způsoby:

  1. Na státním webu eDalnice.cz, který je právě pro koupi známky určen. Zaplatit za dálniční známku lze platební kartou nebo bankovním převodem. E-shop umožňuje i hromadný nákup pro fleet manažery nebo podnikatele. 
  2. Na pobočkách České pošty a čerpacích stanicích EuroOil. Pro vyhledání nejbližšího prodejního místa použijte mapu obchodních míst
  3. V samoobslužných kioscích, kterých je ale v ČR zatím pouze pár a jsou určeny především pro zahraniční řidiče. Většina jich je tedy umístěna u hraničních přechodů. 

Ve všech třech případech je k nákupu potřeba znát registrační značku vozidla a stát registrace vozidla. 

Společnost Cebia dálniční známky neprodává.

Cena dálniční známky 2023

Ceny dálničních známek zůstaly oproti loňskému roku beze změny. Povinnost placení dálniční známky se nevztahuje na motocykly a přípojná vozidla. Vozidla s hmotností nad 3,5 tuny platí dálniční poplatky formou elektronického mýtného.

  1 rok 30 dní 10 dní
Standardní cena 1 500 Kč 440 Kč 310 Kč
Eko cena 750 Kč 220 Kč 155 Kč

Co je Eko cena? 

Eko cena je snížená sazba dálničního poplatku pro vozidla poháněné stlačeným zemním plynem (CNG) nebo biometanem (i kombinovavná s jiným palivem). 

Vozidla osvobozená od dálničních poplatků

Od platby dálniční známky jsou automaticky osvobozena vozidla s elektrickým, vodíkovým nebo hybridním pohonem, jejichž hodnota emisí CO2 je do 50 g/km a jsou vybavena speciální SPZ začínající písmeny EL. Vozy s touto speciální SPZ jsou od poplatků osvobozeny automaticky a jejich majitel nemusí o osvobození žádat. 

Stejně tak jsou od poplatků automaticky osvobozeny historická vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla. 

Majitelé vozů s elektrickým, vodíkovým nebo hybridním pohonem (s hodnotou emisí CO2 do 50g/km), které nemají přidělenou speciální registrační značku začínající písmeny EL, musí o osvobození od poplatku požádat. Jak žádost podat se dozvíte zde

Platnost elektronické dálniční známky 

Roční dálniční známka platí 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. Můžete ji tedy zakoupit kdykoliv během roku a bude vám platit 365 dní. 

Měsíční dálniční známka platí 30 dní bez ohledu na kalendářní měsíc. Stejně jako u roční známky ji můžete zakoupit kdykoliv během měsíce. 

Desetidenní dálniční známka platí 10 dní bez ohledu na víkendy či státní svátky. 

Začátek platnosti si můžete při nákupu známky sami zvolit.ATR Banner 2 (1)

Dálniční známka je nepřenosná

Elektronická dálniční známka je nepřenosná. To znamená, že je pevně svázána s vozidlem, pro který byla zakoupena a nelze ji používat pro jiný vůz. 

Při koupi nebo prodeji vozidla tak známka vždy zůstává s vozidlem.

Kupujete ojetý vůz? Zkontrolujte, zda má platnou dálniční známku

Platná dálniční známka je při nákupu ojetého vozu příjemný bonus. Na stránkách eDalnice.cz si lze zadáním SPZ jednoduše ověřit, zda a do kdy dálniční známka platí. eDalnice_overeni

Při nákupu ojetého vozidla se kromě ověření dálniční známky vyplatí prověřit i jeho historii. Zajímá vás, zda byl vůz v minulosti havarován? Zda někdo nemanipuloval s tachometrem? Zda a za kolik se v minulosti vůz inzeroval? 

To a mnohem více lze zjistit on-line na webu Cebia.com. Jedná se o největší datábazi záznamů o ojetých vozech v Evropě, kterou využívají běžní motoristé i velké společnosti a státní úřady. 

Chci prověřit historii vozu > 

Dálniční známky v zahraničí

Chystáte se vyrazit na dovolenou? Zkontrolujte si, jakým způsobem se hradí dálniční poplatky v ostatních evropských zemích: