Jak koupit dálniční známku pro rok 2024

Elektronickou dálniční známku pro rok 2024 lze zakoupit třemi způsoby:

  1. Na státním webu eDalnice.cz, který je právě pro koupi známky určen. Zaplatit za dálniční známku lze platební kartou nebo bankovním převodem. E-shop umožňuje i hromadný nákup pro fleet manažery nebo podnikatele. 
  2. Na pobočkách České pošty a čerpacích stanicích EuroOil. Pro vyhledání nejbližšího prodejního místa použijte mapu obchodních míst
  3. V samoobslužných kioscích, kterých je ale v ČR zatím pouze pár a jsou určeny především pro zahraniční řidiče. Většina jich je tedy umístěna u hraničních přechodů. 

Ve všech třech případech je k nákupu potřeba znát registrační značku vozidla a stát registrace vozidla. 

Společnost Cebia dálniční známky neprodává.

Cena dálniční známky 2024

Od 1. 3. 2024 dochází ke zdražení dálničních známek. Nově je v nabídce také jednodenní dálniční známka a byla upravena také pravidla pro zlevněné "eko" známky a osvobození od poplatků plug-in hybridů a elektromobilů.

Povinnost placení dálniční známky se nevztahuje na motocykly a přípojná vozidla. Vozidla s hmotností nad 3,5 tuny platí dálniční poplatky formou elektronického mýtného.

Ceny platné od 1. 3. 2024

Palivo 1 rok 30 dní 10 dní 1 den
Standardní palivo (benzín, diesel, LPG) 2 300 Kč 430 Kč 270 Kč 200 Kč
Zemní plyn (CNG) a biometan (BioCNG) 1 150 Kč 210 Kč 130 Kč 100 Kč
Plug-in hybrid (CO₂ do 50 g/km) 570 Kč 100 Kč 60 Kč 50 Kč
Bateriový / vodíkový elektromobil (CO₂ = 0 g/km) 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč

 

  • Vozidla na bateriový / vodíkový elektropohon (s hodnotou CO₂ = 0 g/km) registrovaná v České republice budou automaticky osvobozena od dálničních poplatků, majitelům tedy odpadne povinnost podávat oznámení. 
  • Stejně tak jsou od poplatků automaticky osvobozena historická vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla. 
  • Registrační značka začínající písmeny EL už nově nebude automaticky znamenat osvobození od placení dálničních poplatků, rozhodující bude hodnota produkovaných emisí CO₂ (jak je uvedeno v tabulce výše). 

Platnost elektronické dálniční známky 

  • Roční dálniční známka platí 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. Můžete ji tedy zakoupit kdykoliv během roku a bude vám platit 365 dní. 
  • Měsíční dálniční známka platí 30 dní bez ohledu na kalendářní měsíc. Stejně jako u roční známky ji můžete zakoupit kdykoliv během měsíce. 
  • Desetidenní dálniční známka platí 10 dní bez ohledu na víkendy či státní svátky. 
  • Jednodenní dálniční známka platí 1 kalendářní den (do půlnoci dne, na který byla zakoupena). 

Začátek platnosti si můžete při nákupu známky sami zvolit.

Dálniční známka je nepřenosná

Elektronická dálniční známka je nepřenosná. To znamená, že je pevně svázána s vozidlem, pro který byla zakoupena a nelze ji používat pro jiný vůz. 

Při koupi nebo prodeji vozidla tak známka vždy zůstává s vozidlem.

Pokuta za jízdu bez známky

V případě, že vyrazíte na dálnici bez platné dálniční známky, můžete dostat pokutu až 5 000 Kč na místě, případně až 20 000 Kč ve správním řízení. 

Kupujete ojetý vůz? Zkontrolujte, zda má platnou dálniční známku

Platná dálniční známka je při nákupu ojetého vozu příjemný bonus. Na stránkách eDalnice.cz si lze zadáním SPZ jednoduše ověřit, zda a do kdy dálniční známka platí. eDalnice_overeni

Zkontrolovat lze i kompletní historii ojetého vozu

U ojetého vozidla je důležité zkontrolovat jeho historii. Na trhu s ojetinami se vyskytuje mnoho vozidel po těžkých havárkách, po záplavách, se stočeným tachometrem nebo s falešným původem.

Nákupu takového auta lze snadno předejím jeho kontrolou v největší databázi záznamů ojetých vozidel v Evropě na webu Cebia.com.
Stačí zadat VIN kód vozidla a ihned můžete zkontrolovat řadu informací: 

Prověřit VIN kód >

Autotracer_pruvodce

Co to je VIN kód?

VIN (Vehicle Identification Number) je 17místný unikátní kód, jenž je rodné číslo každého vyrobeného vozu. Své VIN mají nejen osobní automobily, ale také motocykly, užitková vozidla, vozíky, přívěsy či obytné vozy. 

VIN kód najdete na mnoha různých místech ve vozidle. Přesné umístění VIN je rozdílné u každého vozidla, vždy jej však spolehlivě najdete v dokladech od vozu (velký TP a malý TP). 

Dálniční známky v zahraničí

Chystáte se vyrazit na dovolenou? Zkontrolujte si, jakým způsobem se hradí dálniční poplatky v ostatních evropských zemích:

Slovenská verze článku: Česká diaľničná známka - prehľad a ceny