Švýcarské dálnice jsou zpoplatněné dálniční známkou stejně jako v České republice. Ta není elektronická jako u nás, ale je dostupná pouze ve formě nalepovací známky

Cena a délka platnosti dálniční známky

Švýcarskou dálniční známku lze zakoupit pouze s platností 1 rok (aktuální platí od 1. 12. 2022 do 31. 1. 2024) za cenu CHF 40 (zhruba 1 040 Kč). 

Povinnost nákupu dálniční známky platí pro všechna vozidla o hmotnosti do 3,5 tun včetně motocyklů. Svou vlastní dálniční známku musí mít i přívěsy, návěsy či obytné přívěsy. Povinnost se také vztahuje na klasická vozidla (veterány).

Přenosnost dálniční známky

Dálniční známka je nepřenosná! Nelze ji využít pro žádné jiné vozidlo. 

Kde koupit švýcarskou dálniční známku? 

Ve Švýcarsku zakoupíte známku na čerpacích stanicích, poštách a celních úřadech. Známku tradičně nabízejí i čerpací stanice v příhraničních oblastech švýcarských sousedů. 

Známku si lze koupit také v ČR - nabízí ji UAMK.

Kam známku nalepit? 

Pokud má vozidlo čelní sklo, nalepte známku na řidičovu stranu skla tak, aby byla dobře viditelná a nebyla překryta ztmavením skla. Ideální místa jsou horní roh skla, spodní roh nebo v okolí vnitřního zpětného zrcátka.

Pokud vozidlo čelní sklo nemá (motocykl, přívěs), nalepte známku na viditelnou a neodstranitelnou součást vozidla

Časté otázky ke švýcarské dálniční známce naleznete na webu Bazg.admin.ch.

Zpoplatněné tunely

Kromě dálnic jsou ve Švýcarsku zpoplatněné i dva tunely:

  1. St. Bernhard - online ceník naleznete na webu Letunnel.com.
  2. Munt La Schera - aktuální informace naleznete na webu Ekwstrom.ch

ATR Banner 2 (1)Mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny

Za průjezd vozidel o celkové hmotnosti nad 3,5 tuny je vybírán jednorázový poplatek. Detailní informace naleznete na webu Bazg.admin.ch

Nezapomeňte na povinnou výbavu!

Pokuta od švýcarské policie za chybějící povinnou výbavu je asi to poslední, co chcete na alpské dovolené zažít. Pokuty ve Švýcarsku jsou navíc výrazně vyšší než v České republice. Před cestou si tak důkladně zkontrolujte, že vám v povinné výbavě nic nechybí. 

Vše o povinné výbavě ve Švýcarsku naleznete v samostatném článku.