Švýcarské dálnice jsou zpoplatněné dálniční známkou stejně jako v České republice. Kromě tradiční nalepovací známky je od 01. 12. 2023 k dispozici také elektronická dálniční známka

Cena a délka platnosti dálniční známky

Švýcarskou dálniční známku lze zakoupit pouze s platností 1 rok (aktuální platí od 1. 12. 2023 do 31. 1. 2025) za cenu CHF 40 (zhruba 1 040 Kč). 

Povinnost nákupu dálniční známky platí pro všechna vozidla o hmotnosti do 3,5 tun včetně motocyklů. Svou vlastní dálniční známku musí mít i přívěsy, návěsy či obytné přívěsy. Povinnost se také vztahuje na klasická vozidla (veterány).

Přenosnost dálniční známky

Dálniční známka je nepřenosná! Nelze ji využít pro žádné jiné vozidlo. 

Kde koupit švýcarskou dálniční známku? 

Elektronickou dálniční známku zakoupíte na oficiálním eshopu via.admin.ch. Vyvarujte se jiným webovým stránkám, které známku také nabízí. Ve většině případů prodávají známku výrazně dráž a stejně ji za vás následně zakoupí na oficiálním eshopu. 

Nalepovací dálniční známku zakoupíte na čerpacích stanicích, poštách a celních úřadech. Známku tradičně nabízejí i čerpací stanice v příhraničních oblastech švýcarských sousedů. 

Kam známku nalepit? 

Pokud má vozidlo čelní sklo, nalepte známku na řidičovu stranu skla tak, aby byla dobře viditelná a nebyla překryta ztmavením skla. Ideální místa jsou horní roh skla, spodní roh nebo v okolí vnitřního zpětného zrcátka.

Pokud vozidlo čelní sklo nemá (motocykl, přívěs), nalepte známku na viditelnou a neodstranitelnou součást vozidla

Časté otázky ke švýcarské dálniční známce naleznete na webu Bazg.admin.ch.

Zpoplatněné tunely

Kromě dálnic jsou ve Švýcarsku zpoplatněné i dva tunely:

  1. St. Bernhard - online ceník naleznete na webu Letunnel.com.
  2. Munt La Schera - aktuální informace naleznete na webu Ekwstrom.ch

Průkazy ZTP a ZTP/P 

V současné době neexistuje žádný systém vzájemného uznávání statusu osoby se zdravotním postižením mezi zeměmi EU (viz webové stránky Evropské komise). České průkazy ZTP a ZTP/P tedy nemají na cenu dálničních poplatků mimo ČR žádný vliv. Slevu na dálniční poplatcích nelze získat ani na základě parkovacího průkazu ZTP.

Držitelé českých průkazu ZTP, ZTP/P nebo parkovacích průkazu ZTP tak nejsou ve Švýcarsku od platby dálničních poplatků osvobozeni.

Mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny

Za průjezd vozidel o celkové hmotnosti nad 3,5 tuny je vybírán jednorázový poplatek. Detailní informace naleznete na webu Bazg.admin.ch

Nezapomeňte na povinnou výbavu!

Pokuta od švýcarské policie za chybějící povinnou výbavu je asi to poslední, co chcete na alpské dovolené zažít. Pokuty ve Švýcarsku jsou navíc výrazně vyšší než v České republice. Před cestou si tak důkladně zkontrolujte, že vám v povinné výbavě nic nechybí. 

Vše o povinné výbavě ve Švýcarsku naleznete v samostatném článku. 

Dálniční známky v sousedních státech

Jak se platí za využití dálnic v okolních státech? To se dozvíte v samostatných článcích:

Slovenská verze článku: Diaľničná známka Švajčiarsko