Rakouskou dálniční známku si lze zakoupit s platnosí 10 dní, 2 měsíce nebo 1 rok (od 1. 12. 2022 do 31. 1. 2024). Platnou dálniční známkou musí být vybavena motorová vozidla na všech rakouských dálnicích a rychlostních silnicích.

Desetidenní a dvouměsíční známky jsou platné od dne nákupu, pokud tedy jedete na 14 denní dovolenou, musíte si zakoupit buď dvě desetidenní nebo jednu dvouměsíční známku. 

Ceny rakouských dálničních známek

  Desetidenní Dvouměsíční Roční

Vozidla do 3,5 tuny

9,90 EUR 29,00 EUR 96,40 EUR

Motocykly

5,80 EUR 14,50  EUR 38,20 EUR

Motocykl s postranním vozíkem je považováný stále za motocykl a stačí mu známka pro motocykl. Tříkolky naopak nejsou považovány za motocykl a je pro ně nutné zakoupit známku pro osobní vozidlo do 3,5 t.

U vozidel nad 3,5 t je mýtné vybíráno za pomocí palubních jednotech GO Box.

Kde se dá dálniční známka koupit?

Nejjednodušší je zakoupit známku v elektronické podobě na webu rakouské mýtné správy ASFINAG.at (v češtině). Při nákupu budete dotázáni, zda nakupujete jako soukromý spotřebitel nebo podnikatel. Doporučujeme vybrat volbu "Jsem podnikatel", neboť při nákupu jako soukromý spotřebitel nelze známku koupit s okamžitou platností (kvůli 14 denní lhůtě pro vrácení zboží), ale s platností nejdříve 18 dní po nákupu.

Pokud známku koupíte jako podnikatel, její platnost je okamžitá. Potřebné údaje pro nákup jsou stejné jako u soukromého spotřebitele (tzn. nemusíte zadávat IČ ani DIČ). 

Dálniční známky se prodávají také na většině rakouských čerpacích stanic. V nabídce je mají také české příhraniční čerpací stanice. Doporučujeme známku zakoupit a nalepit ještě před vjezdem na rakouskou dálnici. ATR Banner 2 (1)

Kde se lepí rakouská dálniční známka?

  • Osobní vozidla: Známka musí být nalepena na viditelném místě na čelním skle. Doporučený je horní roh skla u řidiče, nebo v okolí zpětného zrcátke. Nenalepená známka není platná.
  • Motocykly: Známka musí být nalepena na viditelné části motocyklu - doporučená je nádrž nebo přední vidlice. Známka nalepaná na kufru není platná.

Doplňkové mýtné v rakouských tunelech

Na šesti úsecích rakouské dálniční sítě je vybíráno dodatečné mýtné. Sazby vybírané v mýtných branách se pohybují od € 6,00 do € 12,50. Aktuální přehled úseků a sazeb neleznete na stránkách rakouské mýtné správy ASFINAG.at (v češtině).

Nezapomeňte na povinnou výbavu

Před cestou do Rakouska je dobré seznámit se s povinnou výbavou, abyste se vyhnuli místním tučným pokutám. Máte v autě například palubní kameru? Pak ji před hranicemi raději schovejte, v Rakousku nejsou kamery v autě povoleny. 

Vše o povinné výbavě v Rakousku se dozvíte v samostatném článku. 

Slovenská verze článku: Rakúska diaľničná známka