Rakouskou dálniční známku si lze zakoupit s plastnosí 10 dní, 2 měsíce nebo 1 rok (od 1. 12. 2021 do 31. 1. 2023). Platnou dálniční známkou musí být vybavena motorová vozidla na všech dálnicích a rychlostních silnicích

Desetidenní a dvouměsíční známky jsou platné od dne nákupu, pokud tedy jedete na 14 denní dovolenou, musíte si zakoupit buď dvě desetidenní nebo jednu dvouměsíční známku. 

Ceny rakouských dálničních známek

  Desetidenní Dvouměsíční Roční

Vozidla do 3,5 tuny

9,50 EUR 27,80 EUR 92,50 EUR

Motocykly

5,40 EUR 13,70  EUR 36,20 EUR

Motocykl s postranním vozíkem je považováný stále za motocykl a stačí mu známka pro motocykl. Tříkolky naopak nejsou považovány za motocykl a je pro ně nutné zakoupit známku pro osobní vozidlo do 3,5 t.

U vozidel nad 3,5 t je mýtné vybíráno za pomocí palubních jednotech GO Box.

Kde známku koupit

Dálniční známky se prodávají na většině rakouských čerpacích stanic. V nabídce je mají také české příhraniční čerpací stanice. Doporučujeme známku zakoupit a nalepit ještě před vjezdem na rakouskou dálnici. 

Známku lze zakoupit i v elektronické podobě na webu rakouské mýtné správy: https://shop.asfinag.at/cs/ (v češtině). Platnost elektronické známky však začíná minimálně 18. den po jejím nákupu (kvůli 14 denní lhůty pro vrácení zboží).

Umístění dálniční známky

  • Osobní vozidla: Známka musí být nalepena na viditelném místě na čelním skle. Doporučený je horní roh skla u řidiče, nebo v okolí zpětného zrcátke. Nenalepená známka není platná.
  • Motocykly: Známka musí být nalepena na viditelné části motocyklu - doporučená je nádrž nebo přední vidlice. Známka nalepaná na kufru není platná.

Doplňkové mýtné

Na šesti úsecích rakouské dálniční sítě je vybíráno dodatečné mýtné. Sazby vybírané v mýtných branách se pohybují od € 6,00 do € 12,50. Aktuální přehled úseků a sazeb neleznete zde: https://www.asfinag.at/en/toll/section-toll/

Nezapomeňte na povinnou výbavu

Před cestou do Rakouska je dobré seznámit se s povinnou výbavou, abyste se vyhnuli místním tučným pokutám. Máte v autě například palubní kameru? Pak ji před hranicemi raději schovejte, v Rakousku nejsou kamery v autě povoleny. 

Vše o povinné výbavě v Rakousku se dozvíte v tomto článku