Rakouskou dálniční známku si lze zakoupit s platnosí 1 den, 10 dní, 2 měsíce nebo 1 rok (od 1. 12. 2023 do 31. 1. 2025). Platnou dálniční známkou musí být vybavena motorová vozidla na všech rakouských dálnicích a rychlostních silnicích.

Desetidenní a dvouměsíční známky jsou platné ode dne nákupu, pokud tedy jedete na 14denní dovolenou, musíte si zakoupit buď dvě desetidenní nebo jednu dvouměsíční známku. 

Ceny rakouských dálničních známek

  1 den 10 dní 2 měsíce 1 rok

Vozidla do 3,5 tuny

8,60 EUR 11,50 EUR 28,90 EUR 96,40 EUR

Motocykly

3,40 EUR 4,60 EUR 11,50  EUR 38,50 EUR

Motocykl s postranním vozíkem je považováný stále za motocykl a stačí mu známka pro motocykl. Tříkolky naopak nejsou považovány za motocykl a je pro ně nutné zakoupit známku pro osobní vozidlo do 3,5 t.

U vozidel nad 3,5 t je mýtné vybíráno za pomocí palubních jednotech GO Box.

Kde se dá dálniční známka koupit?

Nejjednodušší je zakoupit známku v elektronické podobě na webu rakouské mýtné správy ASFINAG.at (v češtině). Jednodenní a desetidenní známku lze zakoupit s okamžitou i odloženou platností.

U známek s platností 2 měsíce a 1 rok lze platnost nastavit nejdříve 14 dní po nákupu kvůli zákonné 14denní lhůtě na vrácení peněz. Tomu se lze ale snadno vyhnout zaškrtnutím volby "Jsem podnikatel", protože lhůta je povinná pouze u běžných spotřebitelů. 

Asfinag - podniaktel

Dálniční známky se prodávají také na většině rakouských čerpacích stanic. V nabídce je mají také české příhraniční čerpací stanice. Doporučujeme známku zakoupit a nalepit ještě před vjezdem na rakouskou dálnici. 

Kam se lepí rakouská dálniční známka?

  • Osobní vozidla: Známka musí být nalepena na viditelném místě na čelním skle. Doporučený je horní roh skla u řidiče nebo v okolí zpětného zrcátka. Nenalepená známka není platná.
  • Motocykly: Známka musí být nalepena na viditelné části motocyklu - doporučená je nádrž nebo přední vidlice. Známka nalepená na kufru není platná.

Doplňkové mýtné v rakouských tunelech

Na šesti úsecích rakouské dálniční sítě je vybíráno dodatečné mýtné. Sazby vybírané v mýtných branách se pohybují od € 6,00 do € 12,50. Aktuální přehled úseků a sazeb naleznete na stránkách rakouské mýtné správy ASFINAG.at (v češtině).

Průkazy ZTP a ZTP/P 

V současné době neexistuje žádný systém vzájemného uznávání statusu osoby se zdravotním postižením mezi zeměmi EU (viz webové stránky Evropské komise). České průkazy ZTP a ZTP/P tedy nemají na cenu dálničních poplatků mimo ČR žádný vliv. Slevu na dálniční poplatcích nelze získat ani na základě parkovacího průkazu ZTP.

Držitelé českých průkazu ZTP, ZTP/P nebo parkovacích průkazu ZTP tak nejsou v Rakousku od platby dálničních poplatků osvobozeni.

Nezapomeňte na povinnou výbavu

Před cestou do Rakouska je dobré seznámit se s povinnou výbavou, abyste se vyhnuli místním tučným pokutám. Máte v autě například palubní kameru? Pak ji před hranicemi raději schovejte, v Rakousku nejsou kamery v autě povoleny. 

Vše o povinné výbavě v Rakousku se dozvíte v samostatném článku. 

Dálniční známky v sousedních státech

Jak se platí za využití dálnic v okolních státech? To se dozvíte v samostatných článcích:

Znáte historii vašeho vozu? Prověřte si ji online! 

Kontrolu jakéhokoliv vozu na základě VIN kódu můžete provést jednoduše na stránkách Cebia.com. Jedná se o největší databázi záznamů o ojetých vozidlech v Evropě. U jakéhokoliv vozidla můžete prověřit:

Po zadání VIN kódu vozidla si můžete ihned zobrazit všechny dostupné informace.

Prověřit VIN kód >

Autotracer_pruvodce

Co je to VIN kód

VIN (Vehicle Identification Number) je 17místný unikátní kód, který je v podstatě rodným číslem každého vyrobeného automobilu. Své VIN mají nejen osobní vozidla, ale také motocykly, nákladní vozidla, vozíky, přívěsy či obytné vozy. 

VIN najdete na mnoha různých místech ve vozidle. Přesné umístění VIN je rozdílné u každého vozidla, vždy jej však spolehlivě najdete v dokladech od vozu (velký TP a malý TP). 

Slovenská verze článku: Rakúska diaľničná známka