Slovinskou dálniční známku si lze koupit s platností na 7 dní, 1 měsíc a 1 rok. Od února 2022 ji lze koupit pouze v elektronické podobě stejně jako v České republice. Ve formě klasické nálepky již dálniční známku nekoupíte.

Při nákupu známky dejte pozor na to, zda vaše vozidlo nespadá do kategorie vysokých vozidel a musíte tak zakoupit dražší variantu dálniční známky. 

Ceny slovinských dálničních známek 2024

Kategorie 7 dní 1 měsíc 1 rok

1: Motocykly

8,00 EUR 32,00 EUR* 58,70 EUR

2A: Vozidla do 3,5 t

16,00 EUR 32,00 EUR 117,50 EUR

2B: Vysoká vozidla do 3,5 t**

32,00 EUR 64,10 EUR 235,00 EUR

* Pro motocykly nelze zakoupit měsíční dálniční známka, ale půlroční známka za 30,00 EUR.
** Vysoká vozidla do 3,5 t jsou taková vozidla, jejichž výška nad přední nápravou přesahuje 130 cm. Do této kategorie tak spadají dodávky i některá SUV

Slovinsko_2B

Pokud si nejste jisti, do které kategorie vaše vozidlo patří, doporučujeme se s dotazem obrátit přímo na prodejce dálničních známek na email evinjeta@dars.si.

Vozidla o hmotnosti nad 3,5 t hradí dálniční poplatky prostřednictvím palubních jednotek DarsGo.

Kde známku koupit

Elektronickou dalniční známku lze zakoupit na webu evinjeta.dars.si. Pro nákup je potřeba znát SPZ vozidla, pro které budete známku kupovat. Dálniční známku lze zakoupit i v předstihu - při objednávce si lze vybrat začátek platnosti známky. 

Elektronická dálniční známka lze zakoupit i na některých čerpacích stanicích.

Doplňkové mýtné

Za průjezd tunelem Karavanke mezi Rakouskem a Slovinskem je vybírán jednorázový poplatek, který lze u vozidel do 3,5 t uhradit v mýtné bráně. Vozidla nad 3,5 t platí poplatek prostřednictvím palubních mýtných jednotek. 

Průkazy ZTP a ZTP/P 

V současné době neexistuje žádný systém vzájemného uznávání statusu osoby se zdravotním postižením mezi zeměmi EU (viz webové stránky Evropské komise). České průkazy ZTP a ZTP/P tedy nemají na cenu dálničních poplatků mimo ČR žádný vliv. Slevu na dálniční poplatcích nelze získat ani na základě parkovacího průkazu ZTP.

Držitelé českých průkazu ZTP, ZTP/P nebo parkovacích průkazu ZTP tak nejsou ve Slovinsku od platby dálničních poplatků osvobozeni.

Nezapomeňte na povinnou výbavu

Před cestou do Slovinska je důležité zkontrolovat, zda máte v autě veškerou povinnou výbavu. Nemáte v autě sadu náhradních žárovek? Pak můžete dostat pokutu, náhradní žárovky jsou totiž ve Slovinsku povinné. 

Vše o povinné výbavě ve Slovinsku se dozvíte v samostatném článku.

Dálniční známky v sousedních státech

Jak se platí za využití dálnic v okolních státech? To se dozvíte v samostatných článcích:

Víte vše o historii vašeho vozu? Prověřte si ji online! 

Své auto (nebo i jakékoliv jiné) si můžete prověřit jednoduše online na základě jeho VIN kódu na webu Cebia.com.
Cebia spravuje největší databázi záznamů o ojetých vozidlech v Evropě. U jakéhokoliv vozidla tak můžete prověřením zjistit tyto informace:

Ihned po zadání VIN kódu vozidla si můžete zobrazit všechny dostupné informace.

Prověřit VIN kód >

Autotracer_pruvodce

Co je to VIN?

VIN (Vehicle Identification Number) je 17místný kód, který je unikátní pro každé vyrobené vozidlo a je v podstatě jeho rodným číslem. Své VIN mají nejen osobní automobily, ale také motorky, čtyřkolky, užitková vozidla, přívěsy, karavany či obytné vozy. 

VIN kód můžete najít na mnoha různých místech ve vozidle. Přesné umístění VIN je ale pro každé vozidlo rozdílné. Vždy jej ale spolehlivě najdete v dokladech od vozu (velký TP a malý TP). 

Slovenská verze článku: Slovinská diaľničná známka