Polské dálnice jsou stejně jako v České republice zpoplatněné. Nikoliv však nám známou dálniční známkou, ale prostřednictvím mýtných bran

Systém výběru mýtného je jednoduchý - na začátku zpoplatněného úseku je první brána, ve které pouze odeberete lístek. Při opouštění úseku vás pak zastaví druhá mýtná brána, ve které po vložení lístku zaplatíte poplatek za ujetou vzdálenost. 

Pro jaká vozidla platí povinnost platit mýtné? 

Mýtné je povinné platit za všechna motorová vozidla včetně skútrů, motocyklů a tříkolek. Mýtné lze u vozidel do hmotnosti 3,5 tuny platit v mýtných branách v národní měně i eurech. Platba je možná v hotovosti i platební kartouATR Banner 2 (1)

Řidiči vozidel o hmotnosti nad 3,5 tuny jsou povinni využívat mýtný systém e-TOLL, který sleduje pohyb vozidla a automaticky počítá výši mýtného. Uživatel si může zvolit způsob přenosu údajů o poloze - pomocí mobilní aplikace, palubní jednotky nebo vestavěného lokalizátoru

Ceny mýtného v Polsku

Dobrou zprávou je, že pro vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny je v Polsku zpoplatněná jen malá část dálnic a je tedy možné, že mýtné na své trase vůbec platit nebudete.

Naproti tomu jsou pro vozidla nad 3,5 tuny zpoplatněny nejen všechny dálnice, ale i většina rychlostních silnic. Zpoplatněné úseky lze nalézt na webu e-TOLL.

Úseky zpoplatněných dálnic

Výběr mýtného na rychlostních silnicích a některých dálnicích zajišťuje státní systém e-TOLL, výběr na ostatních (níže uvedených) dálnicích pak soukromé společnosti.

Pro vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny jsou zpoplatněny tři úseky dálnic:

  • Dálnice A1: Rusocin - Nowa Wieś
  • Dálnice A2: Świecko - Lodž
  • Dálnice A4: Wroclaw - Kraków

Aktuální informace o provozu a kalkulačku mýtného naleznete na webech společností spravující dané úseky:

Nezapomeňte na povinnou výbavu!

Než vyrazíte k našim severním sousedům, zkontrolujte, že vaše povinná výbava odpovídá polské legislativě. Nemáte v autě hasící přístroj? Kupte si jej, v Polsku je totiž povinný.

Vše o povinné výbavě v Polsku se dozvíte v samostatném článku.

Kupujete ojetý vůz z Polska? 

Ojetá auta z Polska se leckdy mohou zdát jako doubrá koupě - za méně peněz tam lze koupit lepší či hezčí auto než třeba v Německu. Zákazníci Cebia ale často u takových vozů narazí na nějaký háček. Krásným příkladem je tento zánovní Mercedes po totální bouračce a se stočeným tachometrem.

I vozy nabízené v Polsku lze naštěstí jednoduše prověřit on-line na webu Cebia.com, kde lze odhalit předchozí poškození, historii najetých kilometrů, historii inzerce vozidla a mnoho dalšího.

K prověření historie vozidla potřebujete pouze VIN kód vozidla, který vám každý poctivý prodejce ochotně poskytne.